لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

اوباما درباره تهدید تروریسم هسته ای هشدار داد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در سخنرانی هفتگی خود گفت "هیچ گروه تروریستی تاکنون نتوانسته به ابزار هسته ای دست یابد یا با استفاده از مواد رادیواکتیو بمب بسازد اما القاعده در این راه تلاش کرده است."

اوباما این سخنان را از محل نشست امنیت هسته ای ایراد کرد که محل ملاقات سران کشورهای جهان بود. اوباما گفت شرکت کنندگان در این نشست درباره "یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیت جهان یعنی دستیابی تروریست ها به سلاح کشتار جمعی" مذاکره کردند.

آقای اوباما در پایان نشست امنیت هسته ای در واشنگتن گفت رهبران جهان طی شش سال گذشته پیشرفت "چشمگیر و معناداری" در راه امنیت مواد هسته ای حاصل شده است.

او گفت اکنون مواد کافی برای ساخت ۱۵۰ سلاح اتمی از دسترس تروریست ها ایمن است. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت زرادخانه های هسته ای در برخی کشورها در حال گسترش بوده و ذخائر پلوتونیم افزایش یافته است.

اوباما گفت خود و ۵۰ رهبر دیگر جهان در واشنگتن بر سر تحکیم تدابیر امنیتی بیشتر تاسیسات اتمی در مقابل حملات سایبری و همچنین بهبود تبادل اطلاعات امنیتی میان کشورها در جهت دور نگاه داشتن دست گروه های تروریستی از این مواد توافق کردند.

اوباما با گروه کوچکتری از نمایندگان کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات هسته ای ایران نیز ملاقات کرد. او به گروه ۵ +۱ گفت "توافق با ایران یک موفقیت بود که بر خطرهای گسترش هسته ای تمرکز کرد."

او در عین حال "اجرای کامل و پایدار" توافق ایران را مستلزم همان میزان همکاری جامعه بین الملل دانست.

XS
SM
MD
LG