لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۷

سفر گروهی از قانونگذاران آمریکایی به کی‌یف؛ زلنسکی حمله روسیه به اودسا را «وحشیگری» خواند


حمله روسیه به اودسا.
حمله روسیه به اودسا.

یک هیئت بلندپایه از قانونگذاران آمریکایی روز شنبه در کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دیدار و بر تداوم کمک‌های آمریکا به اوکراین تاکید کرد.

این هیئت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد کمک‌های اقتصادی، نظامی، و انسان‌دوستانه واشنگتن و متحدانش به اوکراین همچنان ادامه خواهد یافت.

آدام اسمیت، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا و عضو این هیئت، از آمادگی واشنگتن برای تداوم تحویل سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه به کی‌یف خبر داده است.

همزمان اوکراین تلاش‌هایش برای از سرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه را شدت بخشیده است.

این در حالی است که حملات موشکی روز شنبه روسیه به بندر اودسا موجب نگرانی زیادی درباره پایبندی روسیه به قرارداد دو طرف با هدف رفع محاصره از بنادر اوکراینی و بهبود وضعیت کمبود غذای جهانی در نتیجه جنگ اوکراین شده است.

ولودیمیر زلنسکی این حملات را «وحشی‌گری» خوانده و گفته است مسکو ثابت کرد نمی‌تواند به اجرای قراردادی که تنها یک روز زودتر بسته است، پایبند بماند.

ارتش اوکراین اعلام کرده حملات روز شنبه به انبار غلات بندر آسیبی نرسانده و کی‌یف آماده ازسرگیری صادرات محموله‌های غلات می‌شود.

روسیه روز یکشنبه اعلام کرد یک کشتی جنگی و انبار اسلحه در بندر اودسا را هدف قرار داده است.

اما مشاور اقتصادی زلنسکی اعلام کرد حملات روسیه نشان می‌دهد هنوز صادرات غلات ممکن است به طور جدی مختل شود.

پنج ماه بعد از آغاز تهاجم

با گذشت پنج ماه تمام از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، هنوز نشانه‌ای از کاهش درگیری‌ها وجود ندارد.

ارتش اوکراین اعلام کرده حملات توپخانه‌ای روسیه در شمال، شرق، و جنوب این کشور همچنان ادامه دارد و ارتش پوتین زمینه را برای حمله به شهر باخموت در منطقه دونباس در شرق آماده می‌کند.

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین از انهدام سه موشک کالیبر روسی خبر داد که از دریای سیاه به سوی منطقه غربی خملینتسکی شلیک شده بودند.

حملات موشکی روز شنبه به بندر اودسا از سوی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان، و ایتالیا محکوم شد.

XS
SM
MD
LG