لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

کاخ سفید از ارسال بسته نظامی ۲۷۰ میلیون دلاری به اوکراین خبر داد


ارسال بسته نظامی ۲۷۰ میلیون دلاری به اوکراین
ارسال بسته نظامی ۲۷۰ میلیون دلاری به اوکراین

ایالات متحده ۲۷۰ میلیون دلار دیگر کمک امنیتی به اوکراین می‌فرستد، بسته جدیدی که شامل سامانه های موشکی میان‌برد و پهپادهای تاکتیکی است.

این بسته نظامی که روز جمعه توسط کاخ سفید اعلام شد، آخرین بخش از ۸ میلیارد دلار کمک امنیتی از زمان آغاز جنگ در اواخر فوریه است. این مبلغ از محل ۴۰ میلیارد دلار کمک اقتصادی و امنیتی به اوکراین که کنگره در ماه مه تصویب کرد، پرداخت می شود.

به گفته جان کربی بسته جدید شامل چهار سامانه موشکی توپخانه با تحرک بالا یا HIMARS است و به کی‌یف اجازه می‌دهد تا ۵۸۰ پهپاد Phoenix Ghost را خریداری کند، هر دو سیستم تسلیحاتی مهم که به اوکراینی‌ها اجازه می‌دهد با وجود برتری توپخانه روسیه در جنگ باقی بمانند.

نیروهای اوکراینی از موشک‌اندازها و پهپادهای تاکتیکی ساخت ایالات متحده برای منهدم کردن ده‌ها هدف روسی و جلوگیری از پیشرفت نیروهای بزرگ‌تر و مجهزتر روسیه استفاده کرده‌اند.

روسیه می تواند مهمات بسیار بیشتری به سمت اوکراین شلیک کند، اما با تجهیز نیروهای اوکراینی به تسلیحات دقیق از سوی ایالات متحده و دیگر متحدان غربی، تلفات زیادی از نیروها و تجهیزات متحمل شده است.

ویلیام برنز، رئیس سیا روز چهارشنبه گفت:«ایالات متحده تخمین می‌زند که حدود ۱۵۰۰۰ نیروی روسی در این جنگ کشته شده‌اند.» این تعداد تلفات معادل تلفات نظامی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ دهه ۱۹۸۰ در افغانستان است که نزدیک به یک دهه به طول انجامید.

اوکراین مدت‌هاست که به دنبال پرتابگرهای HIMARS است که موشک‌های میان‌برد شلیک می‌کنند و همچنین می‌توانند به سرعت قبل از اینکه روسیه آنها را هدف قرار دهد، جابه‌جا شوند.

مقامات ایالات متحده همچنین در حال ارائه راکت های هدایت شونده بیشتری به اوکراین به نام GMLRS هستند. پنتاگون همچنان ارسال راکت‌های دوربردی را که اوکراین می‌تواند برای حمله به عمق خاک روسیه استفاده کند، رد کرده است . این گوشه‌ای از تلاش ایالات متحده برای مدیریت خطر تحریک روسیه به یک جنگ گسترد‌ه‌تر است.

هر دو طرف در جنگ از پهپادها استفاده زیادی کرده‌اند. ایالات متحده پیش از این متعهد شده بود که ۱۲۱ پهپاد از نوع ارواح فینیکس را به اوکراین بفرستد.

این پهپادها دارای دوربین های داخل هواپیما هستند و می توان از آنها برای حمله به اهداف استفاده کرد.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران از بیان نحوه استفاده از Ghost خودداری کرد اما گفت : اوکراین هواپیماهای بدون سرنشین را در رویکرد میدان نبرد خود ادغام کرده است. این مقام به شرط ناشناس ماندن بر اساس قوانین تعیین شده توسط پنتاگون صحبت کرد.

ایالات متحده، اوایل این ماه فاش کرد که معتقد است روسیه در حال برنامه‌ریزی برای دستیابی به چند صد هواپیمای بدون سرنشین از ایران است. پهپادهای ایرانی قبلاً به سامانه‌های پدافند هوایی عربستان و امارات در خاورمیانه حمله کرده‌اند .

کاخ سفید تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد مقامات روسی دو بار در ماه ژوئن یا ژوئیه برای نمایش پهپادهای دارای قابلیت تسلیحات به ایران سفر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG