لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

نشست روسای جمهوری آمریکا و روسیه در ژنو برگزار شد


جو بایدن، رئیس جهموری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ژنو
جو بایدن، رئیس جهموری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ژنو

به روز رسانی - شهر ژنو در سوئیس روز چهارشنبه ۲۶ خرداد شاهد دیدار و گفتگوی جو بایدن و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری‌های آمریکا و روسیه بود. این دیدار ساعتی پیش به پایان رسید. این دیدار در شرایطی انجام شد که تنش‌ها میان دو کشور بر سر مسائل مختلف از جمله حمله هکرهای روس به تاسیسات آمریکایی و همچنین برخورد کرملین با مخالفان پوتین، در سطح بالایی قرار دارد.

‌این دیدار در بنایی تاریخی مشرف به دریاچه شهر ژنو با نام «ویلا لا گرانژ» برگزار شد.

یک مقام رسمی کاخ سفید پیشتر گفته بود اولین دور از دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا و روسیه، با حضور وزیران خارجه خواهد بود و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و همتای روس او در جلسه اول حضور خواهند داشت.

او افزود بخشی دیگر از این دیدار با حضور رئیس جمهوری آمریکا و چند مقام دیگر خواهد بود. این مقام‌ها عبارتند از: آنتونی بلینکن وزیر خارجه، جیک سولیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه در امور سیاسی، جان سولیوان سفیر آمریکا در روسیه، اریک گرین مدیر ارشد بخش روسیه شورای امنیت کاخ سفید و استرگوس کالودیس مدیر بخش روسیه شورای امنیت ملی آمریکا.

با پایان دور دوم، ولادیمیر پوتین کنفرانس خبری خود را جداگانه برگزار می‌کند. بعد از آن، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا کنفرانس خبری خواهد داشت که بخش فارسی صدای آمریکا آن را به طور زنده در تلویزیون، وبسایت و شبکه‌های اجتماعی پوشش می‌دهد.

یک مقام ارشد کاخ سفید پیشتر گفته بود احتمال نمی‌رود که در پایان دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا و روسیه، فهرست بزرگی از نتایج اعلام شود ولی آمریکا به دنبال سه چیز است: اول، مشخص کردن شماری از حوزه‌ها که همکاری‌های دو طرفه در آن می‌تواند به منافع ملی آمریکا کمک کرده و امنیت جهان را بیشتر کند، دوم، مشخص کردن مسیری واضح از منافع ملی حیاتی آمریکا که فعالیت‌های روسیه مقابل آن اهداف است و واکنش ایالات متحده را در پی خواهد داشت، و سوم، تصویری واضح از جهان‌بینی رئیس جمهوری آمریکا در مورد ارزش‌های آمریکایی و اولویت‌های ملی آمریکا.

XS
SM
MD
LG