لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

درخواست قانون‌گذار آمریکایی از دولت بایدن: هرگونه توافق هسته‌ای با ایران برای بررسی در اختیار کنگره قرار داده شود


مذاکرات وین - آرشیو
مذاکرات وین - آرشیو

مایکل مک‌کال، عضو ارشد کمیته امور خارجى مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای از جانب خود و دیگر اعضاى جمهوری‌خواه این کمیته به آنتونى بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نوشته است که دولت جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا، باید با عمل کردن به تعهد خود طبق قانون، فرصت بررسى و ارزیابى هر گونه توافق هسته‌اى جدید با ایران را برای کنگره فراهم کند.

در بخشى از این نامه آمده است: «بنا بر گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی ذخیره اورانیوم غنى شده ایران تقریبا ۱۶ برابر حد مجاز است و تهران از ماه آوریل تولید اورانیوم با ۶۰ درصد غلظت را اغاز کرده است.»

این نامه در ادامه با اشاره به نقض مکرر محدودیت‌هاى اعمال شده بر برنامه‌ هسته‌ای ایران تحت توافق برجام، تاکید می‌کند که ازسرگیرى رعایت تعهدات متقابل بر پایه توافقی که شش سال پیش تدوین شده بود، غیر ممکن است.

نامه در پایان مى‌افزاید با توجه به تغییرات اساسى به وجود آمده در این مسئله استراتژیک، هرگونه توافق احتمالى مرتبط با توافق هسته‌ای ایران که ایالات متحده را متعهد به اقدام می‌کند توافق جدیدى تلقی می‌شود و طبق قانون باید براى بررسى به کنگره ارجاع شود.

آمریکا طی هفته‌های گذشته در مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام در وین، حضور داشته است. دولت جو بایدن می‌گوید که خواهان اجرای متقابل تعهدات است و اگر ایران به رعایت مفاد توافق هسته‌ای برجام بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، اخیرا‌ در جریان جلسه‌ای در یکی از کمیته‌های سنا در خصوص لغو تحریم‌های ایران در صورت احیای توافق هسته‌ای برجام گفت حتی در آن حالت هم صدها مورد از تحریم‌های وضع شده علیه ایران فعال خواهد ماند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در جلسه‌ دیگری با کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با اشاره به اهمیت مهار کردن معضل هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت، چنان‌چه ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد یا در آستانه دست‌یابی به چنین جنگ‌افزاری باشد، خطر اقدامات شرورانه آن به شدت افزایش خواهد یافت.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG