لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

جو بایدن: روابط بین آمریکا و روسیه به سطح بسیار پایینی رسیده است


پرزیدنت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
پرزیدنت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس سران گروه هفت در بریتانیا، در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت، با همتای روس خود هم نظر است که روابط بین دو کشور به سطح بسیاری پایینی افت کرده است؛ جو بایدن همچنین از مقامات چین خواست که حقوق بشر را رعایت کنند.

آقای بایدن در پایان سه روز اجلاس سران کشورهای عضو گروه هفت، در یک کنفرانس خبری به سوالاتی در مورد رویکرد آمریکا در برابر روسیه و چین پاسخ داد و گفت که بنا دارد به رفتارهای آنها پاسخ روشن و بی پرده بدهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «فکر می کنم که حق با اوست (ولادیمیر پوتین)، بله روابط بین دو کشور در سطح پایینی است و تغییر این روابط به پاسخ‌ها و رفتار آتی که باید به چارچوب نرم جهانی برگردد، بستگی دارد. ما تاکنون پاسخ مثبتی در اینکه او بنای تغییر داشته باشد دریافت نکردیم.»

آقای بایدن در ادامه افزود: «من پس از حضورم در کاخ سفید به او (ولادیمیر پوتین) گفتم که در حال تحقیق درمورد نقش او در دخالت در انتخابات ما و حملات سایبری هستیم و در صورتی که مشخص شود حمله از سوی روسیه بوده، پاسخ خواهم داد. تحقیقات ما آن را ثابت کرد و ما پاسخ دادیم و در آینده هم پاسخ خواهیم داد.»

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که دولتش به دنبال درگیری با روسیه نیست و امیدوار است که دیدار آتی او با آقای پوتین منجر به تغییر سطح روابط شود. او افزود چه بسا می‌توان در چارچوب دکترین استراتژیک بین دو کشور، راه حلی برای مشکلات جهانی، مانند مقابله با تغییرات اقلیمی، به دست آوریم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد رفتارها و اقدامات چین که در اعلامیه پایانی گروه هفت آمده، و این که بنا دارد چگونه با پکن تعامل کند گفت، مقابله با حکومت‌های خودکامه در برهه زمانی کنونی بسیار حیاتی است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «فکر کنم که جهانِ دموکراسی محور در رقابت است، نه تنها با چین بلکه با حکومتهای خودکامه در جهان. این رقابت در میزان توان جهان دموکراتیک در برابر خودکامگان جهانی برای رهبری در قرن بیست و یکم و آینده است. من به این نتیجه رسیدم که همکارانم در گروه هفت با من در این زمینه، هم عقیده اند. از این پس، تعامل با چین خیلی بی پرده خواهد بود. همانگونه که من به رئیس جمهوری چین گفته‌ام، آمریکا به دنبال درگیری نیست، و می‌توانیم در زمینه های مشترک همکاری کنیم، ولی در موارد اختلافی، خیلی صریح دیدگاهمان و پاسخمان را خواهیم داد. یکی از موارد اختلافی رفتارهای آنها در تجارت بین الملل است.»

آقای بایدن در مورد جمع بندی‌اش از اجلاس امسال سران گروه هفت به میزبانی بریتانیا گفت، نشست «فوق العاده مشاركتی و کارآمد» بود و رهبران شرکت کننده بر ضرورت کمک جهانی برای رهایی از کووید-۱۹ تاکید داشتند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG