لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

جیک سالیوان: هنوز صحبت از به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت مشروع افغانستان زود است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جریان کنفرانس خبری روز سه‌شنبه
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جریان کنفرانس خبری روز سه‌شنبه

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت اظهار نظر درباره این‌که آیا آمریکا طالبان را به عنوان قدرت حاکم مشروع در افغانستان به رسمیت خواهد شناخت یا خیر، زود است چرا که در کابل هنوز هرج و مرج است و طالبان هنوز یک حکومتی که مستقر شده باشد، ندارند.

آقای سالیوان این مطلب را روز سه شنبه ۲۶ مرداد طی یک کنفرانس خبری در کاخ سفید و در پاسخ به سوال یک خبرنگار گفت.

او افزود سرانجام این به طالبان بستگی دارد که به دنیا نشان دهد چگونه می‌خواهند پیش بروند. آقای سالیوان گفت سابقه طالبان خوب نبوده است.

او با توجه به ادعاهای مطرح شده از سوی طالبان گفت مهم این است که طالبان صحت ادعاهایشان در مورد زنان و دیگر مسائل را به جامعه جهانی ثابت کنند.

آقای سالیوان گفت: مساله اعتماد به طالبان و این که آن‌ها چه می‌گویند در میان نیست. مهم این است که طالبان در عمل چه می‌کند باید صحت ادعاهایشان درباره زنان و سایر مسائل را به جامعه جهانی ثابت کنند.

وی همچنین گفت که طالبان به آمریکا اطلاع داده که آماده است بگذارد غیرنظامیانی که می‌خواهند از افغانستان فرار کنند، خود را به فرودگاه بین المللی کابل برسانند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: «ما درباره افرادی که با ما در افغانستان همکاری کردند مسئولیت‌پذیر هستیم و روند خروج آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.»

جیک سالیوان گفت: «من از دیدن این که طالبان امروز بر زنان افغانستان مسلط شده‌اند، متاثر هستم. اما گزینه دیگر پیش روی پرزیدنت بایدن، ورود به یک رویارویی و تداوم جنگ بود.»

ساعاتی پیش از آن، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان و در نشستی خبری گفت: «ما دنبال دشمن داخلی و خارجی نیستیم.» او در این کنفرانس گفت طالبان با فعالیت رسانه ها مشکلی ندارد اما این فعالیت ها به گفته او نباید مغایر موازین اسلامی باشد. او افزود زنان در افغانستان در چارچوب شریعت اسلام مجاز به فعالیت هستند.

یک خبرنگار زن از سخنگوی طالبان پرسید آیا زنان خبرنگار می توانند بدون حجاب اسلامی در رسانه‌ها حاضر شوند؟ سخنگوی طالبان از پاسخ صریح طفره رفت و بر رعایت موازین اسلامی در فعالیت های رسانه‌ای تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG