لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

هواپیمای نظامی آمریکا ۶۴۰ افغانستانی را از کشور خارج کرد


صدها افغانستانی سوار هواپیمای نظامی آمریکا از کشور خارج می‌شوند
صدها افغانستانی سوار هواپیمای نظامی آمریکا از کشور خارج می‌شوند

زمانی که هواپیمای باربری نظامی آمریکا که از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی به سوی پایگاه هوایی العدید قطر بلند می‌شد خبر داد که حدود ۸۰۰ مسافر افغانستانی را سوار کرده است ، کنترل پرواز به خلبان برای بلند شدن موفقیت‌آمیز از زمین آفرین گفت.

انتشار تصویر مردان، زنان، و کودکان افغانستانی که سوار این هواپیما شده‌اند توسط مارکس وایس‌گربر، از پایگاه خبری امنیتی و دفاعی آمریکا «دیفنس‌ وان»، در فضای مجازی با واکنش‌های مختلفی همراه شد.

شمار دقیق مسافران این هواپیما، پس از پیاده شدن آنها ۶۴۰ نفر اعلام شد. بوئینگ سی-۱۷ یک هواپیمای باربری عظیم نظامی است که نزدیک به سه دهه است توسط آمریکا و متحدانش استفاده می‌شود.

«دیفنس‌ وان» گزارش داد که این بیشترین تعداد سرنشینی است که تاکنون با یک بوئینگ سی-۱۷ پرواز کرده‌اند.

یک مقام دفاعی به «دیفنس وان» گفت زمانی که مردم به سوی این هواپیما هجوم آوردند، خدمه به جای تلاش برای خروج پناهجویان از هواپیما تصمیم گرفتند پرواز کنند.

این مقام دفاعی گفت که این هواپیما یکی از چندین هواپیمایی بود که توانست با صدها نفر پرواز کند و برخی دیگر از هواپیماها ممکن است حتی بیشتر از ۶۴۰ مسافر با خود برده باشند.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری «رویترز» گفت که تصمیم به سوار کردن شمار غیرمعمول مسافران در یک فضای امنیتی در حال تحول صورت گرفت که مستلزم تصمیم گیری سریع توسط خدمه بود.

شرکت سازنده «بوئینگ سی-۱۷ گلوبمستر ۳» می‌گوید ظرفیت این هواپیما ۱۳۴ مسافر است که ۵۴ نفر روی صندلی و ۸۰ نفر روی سکو‌های قرار داده شده بر زمین می‌نشینند.

فیلم ها وعکس‌های تکان‌دهنده دیگری نیز از فرودگاه کابل منتشر شده است که نشان می دهند مردم برای سوار شدن به هواپیماها و خروج از کشور تلاش می‌کنند.

XS
SM
MD
LG