لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

جرج بوش و همسرش: آمریکا باید فورا به پناهجویان افغانستانی کمک کند


جورج بوش - آرشیو
جورج بوش - آرشیو

جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا که پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ ، «جنگ علیه تروریسم» را در افغانستان و دیگر نقاط کلید زد، از دولت آمریکا خواست تا در پی تسلط سریع طالبان بر افغانستان در روزهای اخیر، فورا به پناهندگان افغانستانی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بوش و همسرش لورا در بیانیه‌ای گفتند که دولت ایالات متحده آمریکا اختیار قانونی دارد که در بحران‌های فوری بشردوستانه، بدون تأخیر و موانع اداری، پذیرای پناهجویان شود.

آنها در این بیانیه که اواخر روز دوشنبه منتشر شد گفته‌اند که اطمینان دارند تلاش‌ها برای تخلیه افغانستانی‌ها با کمک نیروهای آمریکایی مؤثر خواهد بود و افزودند متحدان آمریکا و سازمان‌های غیرانتفاعی خصوصی آماده کمک در این زمینه هستند.

آقای بوش و همسرش نسبت به وقایع رخ داده در افغانستان ابراز «غم و اندوه عمیق» کردند و نسبت به اینکه مردم این کشور«به ویژه جوانانی که در دو دهه گذشته بدون وجود طالبان رشد کرده‌اند» افرادی تاب‌آوری هستند که ظرفیت عبور از دشواری را دارند، ابراز خوش‌بینی کردند.

در دوران ریاست جمهوری جرج بوش، نیروهای آمریکایی دولت طالبان در کابل را که به شبه نظامیان القاعده پناه داده بود سرنگون کردند.

با این حال، مقامات کنونی و سابق معتقد هستند که تمرکز جداگانه بوش بر عراق، استراتژی واشنگتن در افغانستان را سرگردان کرد.

XS
SM
MD
LG