لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

مقر ناتو در بروکسل برای اجلاس سران آماده می‌شود؛ افغانستان و اوکراین از محورهای مهم


محل حضور خبرنگاران در مقر ناتو در بروکسل و مراحل آمادگی برای اجلاس سران ناتو، روز یکشنبه
محل حضور خبرنگاران در مقر ناتو در بروکسل و مراحل آمادگی برای اجلاس سران ناتو، روز یکشنبه

سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو برای اجلاس سران این گروه آماده می‌شود. هیات آمریکا با حضور جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این اجلاس حاضر می‌شود.

کامبیز توانا، خبرگزاری اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به مقر ناتو روز یکشنبه ۲۳ خرداد و با ارسال گزارشی از بروکسل اعلام کرد مراحل برگزاری اجلاس در جریان است و هیات آمریکایی که در حال حاضر و در روز پایانی اجلاس سران گروه هفت، جی‌-‌هفت در بریتانیا به سر می‌برد، از فردا در این اجلاس حاضر می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است در جریان اجلاس سران ناتو که از روز دوشنبه ۲۴ خرداد شروع می‌شود، دو موضوع مهم در جریان این گفت‌وگوها مطرح و بررسی خواهد شد. مسئله افغانستان از این رو که با توجه به خروج نیروهای نظامی آمریکایی نیازمند حمایت‌ها برای صلح و ثبات است. دیگر مسئله مهم حمایت از اوکراین است به ویژه که روابط کی‌یف و مسکو در مورد تحرکات نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، شاهد برخی تنش‌ها است.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا هم با صدوری بیانیه‌ای اعلام کرد لوید آستین وزیر دفاع امروز راهی سفر به مقصد ناتو برای همراهی با رئیس جمهوری آمریکا می‌شود.

بر اساس بیانیه پنتاگون، رئیس جمهوری آمریکا در مورد تعهد آمریکا به ناتو، امنیت دو سوی اقیانوس اطلس و همچنین دفاع مشترک، تاکید خواهد کرد.

طبق اعلام پنتاگون، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه این هفته به واشنگتن بازگشته و با شماری از رهبران دفاعی ناتو در مورد این که چگونه این اتحاد می‌تواند به بهترین شکل برای مقابله با محیط امنیتی منطقه‌ای و جهانی و در دوران رقابت استراتژیک انطباق پیدا کند، گفت‌وگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG