لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

سه‌ کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه برای ابراز نگرانی از اقدامات ایران را به شورای حکام آژانس دادند


مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی

سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان پیش‌نویسی را در آژانس بین‌المللی انرژی ارایه دادند که در آن کاهش همکاری‌ ایران با بازرسان آژانس را محکوم می‌کند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۱ اسفند در گزارشی نوشت در بخشی از این پیش‌نویس، این سه کشور اروپایی «نگرانی شدید از تصمیم ایران برای لغو برخی از بازرسی‌های مرتبط» را اعلام کرده و از ایران می‌خواهند فورا اجرای این بازرسی‌ها را بازگرداند.

این قطعنامه پیشنهادی روز جمعه این هفته در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رای گذاشته خواهد شد. این گزارش می‌گوید ایالات متحده آمریکا از این پیش‌نویس حمایت کرده است.

شبکه تلویزیونی بلومبرگ پیشتر گزارش داد دولت بایدن از دیگر کشورها خواسته، تسریع برنامه هسته‌ای ایران را تقبیح کنند.

روز دوشنبه ۱۱ اسفند، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش‌ به تلاشها برای تصویب یک قطعنامه علیه اقدامات جمهوری اسلامی، از همه طرف‌ها خواست گفت‌وگوهای سازنده را دنبال کنند. او همچنین گفت: بازرسی‌های آژانس نباید به عنوان برگ سیاسی، روی میز گذاشته شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پیشتر هشدار دادند که اگر آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند، ایران واکنش جدی نشان خواهد داد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند ابتدا آمریکا باید تحریم‌های بازگشته از دوران ترامپ را بردارد تا آنها به مذاکرات بازگردند. دولت جدید آمریکا صراحتا گفته چنین کاری نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG