لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

پرزیدنت بایدن: ایران بداند حمایتش از شبه‌نظامیانی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند پیامد خواهد داشت


جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۸ اسفند گفت ایران باید به تصمیم او برای تایید عملیات نظامی در سوریه به عنوان هشدار نگاه کند که حمایتش از شبه‌نظامیانی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، پیامد خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جو بایدن در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید قصد داشت با این حمله نظامی چه پیامی را ارسال کند، گفت: «شما نمی‌توانید با مصونیت از مجازات اقدام کنید. مراقب باشید.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز پیشتر در روز جمعه گفت هدف آمریکا از حمله به مواضع گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در سوریه، دادن پیامی بود که با این اقدام «به روشنی» دریافت شده است.

وی در یک کنفرانس خبری در واشینگتن، با اشاره به حملات راکتی اخیر به پایگاه های نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی در عراق، گفت که «ما باید هم به آن حملات و هم به تهدید مستمری که بسیار مشخص بود، واکنش نشان می‌دادیم. به همین دلیل ما این اقدام متمرکز و متناسب را انجام دادیم؛ اقدامی که در تضعیف برخی از توانایی‌های آن گروه شبه‌نظامی در اجرای حملات جدید موثر بود و این موضوع را، به ویژه برای ایران، بسیار روشن کرد که آنها نمی‌توانند با مصونیت علیه مردم، شرکا، و منافع ما عمل کنند. من فکر می‌کنم آن پیام به روشنی دریافت شده است.»

پنجشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد جمعه ۸ اسفند به وقت ایران) ایالات متحده به مواضع گروه‌های مورد حمایت حکومت ایران در سوریه حمله کرد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت که این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه نیروهای آمریکایی در عراق، به دستور رئیس جمهوری ایالات متحده و مشورت با شرکای آمریکا در ائتلاف بین‌المللی، صورت گرفت.

در همین حال شبکه خبری فاکس جمعه شب در گزارشی اختصاصی به نقل از چند منبع آگاه از افزایش سطح تهدید علیه نیروها و پیمانکاران آمریکایی در عراق خبر داد. این خبر به طور رسمی توسط دولت یا ارتش آمریکا تایید نشده است.

XS
SM
MD
LG