White House press secretary Jen Psaki speaks during a press briefing at the White House, Friday, Feb. 12, 2021, in Washington. …
جن ساکی

سخنگوی کاخ سفید بار دیگر تاکید کرد که تنها در صورت بازگشت ایران به تعهداتش تحت برجام، ایالات متحده نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز جمعه ۲۴ بهمن گفت: گام اولیه، همانطور که پرزیدنت اشاره کرده‌اند، این است که اگر ایران به پیروی کامل از تعهداتش تحت برجام بازگردد، ایالات متحده اقدام مشابه انجام خواهد داد و بعد از آن به عنوان پایه‌ای برای ایجاد یک توافق طولانی مدت‌تر و محکم‌تر برای رسیدگی به حوزه‌های مورد نگرانی استفاده خواهد کرد.

خانم ساکی با اشاره به نقش مهم شرکای کلیدی اروپایی و دیگر متحدان آمریکا در مذاکرات احتمالی آینده تاکید کرد که توپ در زمین ایرانی‌ها است و در این مقطع چیز بیشتری ندارد که اضافه کند.

در روزهای اخیر بارها خبرنگاران از سخنگوی کاخ سفید درباره سرنوشت توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران(موسوم به برجام) پرسیده‌اند و جن ساکی هربار شرط اولیه را بازگشت ایران به تعهداتش اعلام کرده است.

پرزیدنت بایدن نیز پیشتر در بخشی از مصاحبه‌ خود با سی‌بی‌اس که روز یکشنبه ۱۹ بهمن پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا برای آن که ایران به برجام بازگردد، ابتدا تحریم‌ها را لغو خواهد کرد گفت: «خیر.»

President Joe Biden speaks about the economy in the State Dinning Room
پرزیدنت بایدن می‌گوید آمریکا تحریم‌های ایران را لغو نمی‌‌کند؛ تهران باید غنی‌سازی را متوقف کند
جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرد که واشنگتن حاضر نیست برای وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به آمدن به میز مذاکره جهت احیای برجام، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

همزمان تحرکات اخیر جمهوری اسلامی ایران باعث ابراز نگرانی دولت های بریتانیا، فرانسه، و آلمان شده است.

در بیانیه سه کشور اروپایی که روز ۲۴ بهمن منتشر شد، آمده است که آنها از بابت تولید اورانیوم فلزی در ایران - موضوعی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است - به شدت نگران هستند.

German Foreign Minister Heiko Maas, center, welcomes the Foreign Minister of Great Britain, Dominic Raab, right, and the…
سه کشور اروپایی نسبت به تولید «اورانیوم فلزی» در ایران ابراز نگرانی عمیق کردند
دولت های بریتانیا، فرانسه، و آلمان در بیانیه‌‌ای مشترک نگرانی عمیق خود را از تولید اورانیوم فلزی در ایران، ابراز داشتند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۳ بهمن در پاسخ به صدای آمریکا گفت، همانطور که جو بایدن در دوران نامزدی انتخابات و بعد از ریاست جمهوری تاکید کرده، سیاست ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند اجازه ساخت سلاح هسته‌ای را داشته باشد.