لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

واکنش آمریکا به رد پیشنهاد مذاکره درباره برجام از سوی ایران: ناامید کننده بود


کاخ سفید - آرشیو
کاخ سفید - آرشیو

یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در رد پیشنهاد آمریکا و اروپا برای مذاکره مستقیم در مورد برجام آن را ناامیدکننده توصیف کرد اما از آمادگی آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام خبر داد.

ساعتی پس از آن که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با تکرار موضع آیت‌الله خامنه‌ای از عدم شرکت در جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام خبر داد، یک سخنگوی کاخ سفید به خبرنگار صدای آمریکا گفت که آمریکا همچنان آماده مشارکت مجدد در مذاکراتی است که منجر به بازگشت متقابل به اجرای تعهدات توافق هسته‌ای موسوم به برجام شود.

این سخنگوی کاخ سفید همچنین عنوان کرد: «ما در مورد بهترین راه پیش رو با شرکای ۱+۵ خود مشورت خواهیم کرد.»

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۰ اسفند اعلام کرد که ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام مناسب نمی داند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشنهاد تاکتیکی ما به ایران، عمل در مقابل‌ عمل است
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران «عمل در مقابل‌ عمل» است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در تاریخ ۷ اسفند عنوان کرد با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران عمل در مقابل‌ عمل است.

ند پرایس روز چهارشنبه ۶ اسفند نیز گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG