لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

اسرائیل پهلو‌گرفتن کشتی‌های جنگی ایران در برزیل را «خطرناک و تاسف‌آور» خواند


کشتی نظامی «دنا» در بندر ریودوژانیرو.
کشتی نظامی «دنا» در بندر ریودوژانیرو.

اسرائیل روز پنجشنبه از تصمیم برزیل برای اجازه دادن به پهلوگیری دو کشتی جنگی ایران انتقاد کرد و از دولت لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا خواست آنها را مجبور به ترک برزیل کند.

به نوشته رویترز در روز دوشنبه، اداره بندر ریو در بیانیه‌ای گفت کشتی‌های جنگی مکران و دنا هر دو صبح روز یکشنبه وارد بندر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت برزیل در ماه ژانویه و پیش از سفر رئیس جمهوری این کشور به واشنگتن، از پذیرش این کشتی‌ها خودداری کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل با «خطرناک و تاسف‌آور» خواندن پهلوگرفتن این کشتی‌ها در برزیل گفت هنوز برای مجبور کردن این کشتی‌ها به ترک بنادر برزیلی خیلی دیر نیست.

یک نشریه برزیلی ٢٣ فوریه اعلام کرده بود دولت برزیل به این کشتی‌های ایرانی اجازه داده از ۲۶ فوریه تا ۴ مارس در بنادر این کشور پهلو بگیرند. این در حالی است که سفیر ایالات متحده در برزیل، روز ۱۵ فوریه از دولت لولا خواسته بود اجازه پهلوگیری به کشتی‌های ایرانی ندهند.

یکی از محورهای عمده تلاش‌های بین‌المللی لولا داسیلوا در دوره پیشین ریاست جمهوری‌اش، حمایت از دیپلماسی با ایران بود. او در سال ۲۰۱۰ به تهران سفر کرد و طی دیداری با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری وقت ایران، تلاش کرد میانجی توافقی هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده باشد.

XS
SM
MD
LG