لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

ایران برای تقویت دفاع هوایی سوریه در برابر اسرائیل موشک‌ به دمشق می‌دهد


آرشیو.
آرشیو.

تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد تهران احتمالا موشک‌های زمین به هوا به سوریه خواهد داد تا دفاع هوایی نزدیک‌ترین کشور متحد جمهوری اسلامی در برابر حملات هوایی مکرر اسرائیل تقویت شود.

صداوسیمای جمهوری اسلامی روز جمعه ۵ بهمن اعلام کرد: «سوریه باید شبکه دفاع هوایی خود را بازسازی کند و برای هواپیماهای جنگنده خود به بمب‌های دقیق نیاز دارد.»

در این گزارش ضمن اشاره به اینکه تنها بخش‌هایی از توافق‌نامه دفاعی اخیر ایران با سوریه به طور عمومی منتشر شده، گفته شد: «برای تقویت نیروهای دفاع هوایی سوریه، به احتمال خیلی زیاد شاهد عرضه رادارها و موشک‌های دفاعی از جمله سامانه «۱۵ خرداد» از سوی ایران به سوریه خواهیم بود.»

اسرائیل تقریباً یک دهه است که انتقال تسلیحات و محل استقرار نیروهای ایران در سوریه را مورد حملات هوایی قرار می‌دهد. هر چند مقامات اسرائیلی به ندرت مسئولیت چنین عملیاتی را پذیرفته‌اند.

اسرائیل همچنین در ماه‌های اخیر برای مختل کردن استفاده روز افزون ایران از زنجیره تأمین نظامی سوریه برای ارسال تسلیحات جنگی به متحدانش در سوریه و لبنان از جمله حزب‌الله لبنان، حملات خود را به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های هوایی سوریه تشدید کرده است.

کارشناسان نظامی اسرائیل می‌گویند که این حملات به منظور کند‌کردن نفوذ فزاینده ایران در سوریه بوده است.

XS
SM
MD
LG