لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

دادگاه عالی عراق، محمد حلبوسی را از ریاست پارلمان برکنار کرد


محمد حلبوسی. آرشیو
محمد حلبوسی. آرشیو

رسانه‌های دولتی عراق روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، اعلام کردند که دادگاه عالی فدرال این کشور با صدور حکمی، به ریاست محمد حلبوسی بر پارلمان عراق پایان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در مقابل، آقای حلبوسی در ویدئویی، تصمیم دیوان عالی را «عجیب» خواند و به طور ضمنی، آن را ناقض قانون اساسی و تضعیف‌کننده ثبات ملی دانست.

او گفت: «صدور این چنین تصمیم‌ها و نقض قانون اساسی مایه شگفتی است.»

رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی عراق نوشت که تصمیم دادگاه عالی فدرال این کشور در ارتباط با یک پرونده است که در اوایل سال جاری میلادی علیه محمد حلبوسی مطرح شد.

تاکنون جزئیات بیشتری در این باره ارائه نشده است، جز آن‌که رأی دادگاه قطعی است و قابل تجدیدنظر نیست.

عامر الفیض، نماینده مستقل در پارلمان عراق، به رویترز گفت که قانون‌گذاران برای یک جلسه عادی پارلمان گرد هم آمده بودند و محمد حلبوسی در زمان صدور این حکم در مجلس حضور داشت، ولی با شنیدن تصمیم دادگاه عالی فدرال عراق، جلسه را ترک کرد.

محمد حلبوسی، سنی مذهب و متولد سال ۱۳۶۱، در سال جاری برای دومین بار به ریاست پارلمان عراق انتخاب شد.

بر اساس نظام تقسیم قدرت که از زمان تصویب قانون اساسی عراق پس از سرنگونی صدام حسین در سال ۱۳۸۴ در این کشور به اجرا گذاشته شد، ریاست پارلمان بالاترین مقام دولتی است که برای یک مسلمان سنی مذهب در نظر گرفته شده است.

بر این اساس، نخست‌وزیر از اعضای اکثریت مسلمان شیعه است و نقش تشریفاتی رئیس جمهوری را یک کرد بر عهده دارد.

برکناری محمد حلبوسی حدود یک ماه قبل از برگزاری انتخابات شوراهای استانی در عراق انجام شده است. آخرین انتخابات شوراها در عراق یک دهه پیش برگزار شد.

محسن المندلاوی، نایب رئیس شیعه پارلمان، تا انتخاب رئیس جدید، ریاست موقت قوه مقننه عراق را عهده‌دار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG