لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

تصویب قانون انتخابات مورد حمایت گروه‌های نزدیک به حکومت ایران در مجلس عراق


مجلس عراق
مجلس عراق

مجلس عراق روز دوشنبه تغییرات مورد حمایت ائتلاف متشکل از احزاب و گروه‌های شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی درباره قانون انتخابات را تصویب کرد.

احزاب کوچک‌تر و نمایندگان مستقل در پارلمان عراق از این اقدام خشمگین هستند و می‌گویند موجب تضعیف دموکراسی در این کشور می‌شود.

در ابتدای جلسه پارلمان عراق، نمایندگان مخالف سعی کردند از تصویب قانون انتخابات جلوگیری کنند که با دستور محمد حلبوسی، رئیس پارلمان، به بیرون از جلسه هدایت شدند.

مخالفان و ناظران سیاسی هشدار داده‌اند که سیاست گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی در تصویب قانون جدید ممکن است موجب ازسرگیری تظاهرات سراسری در عراق شود.

از مهر ۱۳۹۸ اعتراضات زیادی با هدف بازنگری در نظام سیاسی عمیقا فاسد این کشور انجام شده است که در جریان آنها، تاکنون بیش از ۵۶۰ شهروند عراقی کشته شده‌اند.

در آخرین انتخابات عراق، گروه تحت رهبری مقتدی صدر با کسب ٧٣ کرسی پیروز انتخابات شد اما پس از ماه‌ها ناکامی در تشکیل دولت جدید، اعضای این گروه به پیروی از دستور این روحانی پرنفوذ شیعه استعفا کردند.

این اقدام مقتدی صدر موجب تقویت جایگاه و نفوذ گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی شد و اکنون ائتلاف «چارچوب هماهنگی»، متشکل از گروه‌های شیعه نزدیک به ایران، اکثریت کرسی‌های پارلمان عراق را در اختیار دارد.

XS
SM
MD
LG