لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۷

دادگاه عالی عراق هوشیار زیباری را «برای همیشه» از رقابت برای احراز سمت ریاست جمهوری منع کرد


هوشیار زیباری، نامزد رد صلاحیت شده برای پست ریاست جمهوری عراق، پیش از یک کنفرانس خبری در بغداد، عراق. یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰
هوشیار زیباری، نامزد رد صلاحیت شده برای پست ریاست جمهوری عراق، پیش از یک کنفرانس خبری در بغداد، عراق. یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

دادگاه عالی عراق روز یکشنبه ۲۴ بهمن حکم داد که هوشیار زیباری «نه اکنون و نه در آینده» صلاحیت تصدی بر پست ریاست جمهوری را ندارد.

بنا بر حکم این دادگاه، تصمیم پارلمان برای پذیرش پیشنهاد آقای زیباری جهت رقابت بر سر پست ریاست جمهوری اشتباه بوده و نامزدی وی را برای احراز این پست در آینده نیز ممنوع است.

این سیاست‌مدار سرشناس کُرد که دایی مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان، نیز است، بیش از یک دهه وزیر خارجه عراق بود و در سال ۲۰۱۶ به اتهام فساد مالی، توسط پارلمان از پست وزیر دارایی کابینه حیدر العبادی برکنار شد.

اوایل ماه جاری میلادی، چهار نماینده پارلمان عراق با ارائه دادخواستی به دادگاه عالی عراق، زیباری را متهم به فساد مالی و اداری کرده و خواستار حذف وی از رقابت بر سر پست ریاست جمهوری عراق شده بودند.

او یکی از ۲۵ نامزد احراز این پست بود و شانس زیادی برای پیروزی در این رقابت داشت.

حکم دادگاه عالی عراق یک هفته پس از به تعلیق در آوردن نامزدی آقای زیباری برای احراز پست ریاست جمهوری می‌آید که در نتیجه آن جلسه روز دوشنبه ١٨ بهمن پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید، به دلیل تحریم نمایندگان، از جمله جریان صدر، و عدم وجود حد نصاب لازم ملغی شده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG