لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

انتخاب مجدد حلبوسی به ریاست مجلس عراق؛ گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی: جلسه امروز «غیرقانونی» بود


محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق (آرشیو)
محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق (آرشیو)

محمد حلبوسی روز یکشنبه ١٩ دی‌ماه در نخستین نشست مجلس جدید عراق، با بە دست آوردن ٢٠٠ رای موافق از مجموع ٢٢٨ رای، برای دومین بار به عنوان رئیس مجلس عراق انتخاب شد.

حاکم الزاملی از جریان صدر به عنوان معاون اول رئیس مجلس انتخاب شد. بە احتمال زیاد شاخوان مصطفی از حزب دموکرات کردستان هم طبق توافق صورت گرفتە بین احزاب به عنوان معاون دوم رئیس مجلس عراق انتخاب شود.

محمود مشهدانی، رئیس موقت مجلس، پس از وخیم شدن حالش مجبور شد ساختمان مجلس را ترک کند. پس از مشهدانی، خالد دراجی مسن‌ترین نمایندە مجلس ریاست جلسە را به صورت موقت بر عهدە گرفت.

محمود مشهدانی پس از عیادت قیس خزعلی دبیرکل عصائب اهل حق، هادی عامری رئیس ائتلاف فتح، و نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق، از او در بیمارستان، اعلام کرد کە جلسە امروز مجلس «غیرقانونی» بودە، چرا که او پس از وخیم شدن حالش جلسە را بە حالت تعلیق در آوردە بود.

«چارچوب هماهنگی» متشکل از گروەهای نزدیک بە ایران هم کە قیس خزعلی، هادی عامری، و نوری المالکی بخشی از آن هستند در روند انتخاب رئیس مجلس و معاونانش شرکت نکرند و می‌گویند کل فرایند را قبول ندارند و در دادگاە عراق اقامە دعوی می‌کنند. نمایندگان اتحادیە مهینی کردستان هم در روند انتخاب رئیس مجلس و نمایندگانش شرکت نکردند.

در مجلس جدید، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با کسب ٧٣ کرسی از مجموع ٣٢٩ کرسی پارلمان عراق دارای بیشترین تعداد کرسی است.

حزب تقدم که از حمایت اقلیت مسلمان سنی برخوردار است ٣٧ کرسی را در اختیار دارد. ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین ٣٣ کرسی، و حزب دموکرات کردستان با کسب ۳۱ کرسی در رده‌های‌ بعدی قرار دارند.

آن چە توجە رسانە‌ها و مردم را بە خود جلب کرده، حضور نمایندگان جریان صدر با کفن، و همچنین نمایندگان حرکت امتداد با موتورهای سه‌چرخه موسوم به «توک توک» نماد معترضان عراق در اولین جلسە مجلس بود.

XS
SM
MD
LG