لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

دادگاه عالی عراق رفراندوم استقلال کردستان را لغو کرد؛ سکوت اربیل


ادامه فشارها بر برگزاری رفراندوم استقلال کردستان
ادامه فشارها بر برگزاری رفراندوم استقلال کردستان

دادگاه عالی عراق رفراندوم استقلال کردستان را به صورت موقت لغو کرد. دادگاه عالی عراق با صدور بیانیه ای خواستار پاسخ گویی به مشکلات این رفراندوم در رابطه با قانون اساسی عراق شده است.

هنوز مشخص نیست آیا دولت نیمه خود مختار کردستان از این حکم پیروی خواهد کرد یا خیر. قرار بود این رفراندوم روز سوم مهرماه و در سه استان تشکیل دهنده اقلیم کردستان و مناطق مورد مناقشه میان کردستان و حکومت بغداد برگزار شود.

پیش از این دولت مرکزی عراق، روسای کشورهای منطقه و ایالات متحده آمریکا خواستار لغو رفراندوم شده بودند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هم با اشاره به اینکه این رفراندوم شرایط عراق را پیچیده تر می کند، همه پرسی استقلال کردستان را مغایر با قانون اساسی تشخیص داد.

رهبران اقلیم کردستان اما امیدوارند برگزاری این رفراندوم، دولت مرکزی عراق را بر سر میز مذاکرات نشاند. مسعود بارزانی، رئیس جمهوری منطقه کردستان هم تهدید کرده در صورت ورود نیروهای دولتی و یا جنگجویان شیعه به این منطقه، دست به خشونت خواهد زد.

ایران هم از مخالفان برگزاری رفراندوم استقلال کردستان است. علی خامنه ای رهبر ایران در گفتگو با حیدرالعبادی، مخالفت خود با این رفراندوم را اعلام کرد. علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران هم اعلام کرده در صورت استقلال کردستان، تمامی توافقات نظامی پایان خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG