لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

بازتاب صدور حکم اعدام توماج صالحی در رسانه‌های بین‌المللی


توماج صالحی
توماج صالحی

خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپ‌خوان معترض زندانی در ایران، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت و گزارش‌های مختلفی در این مورد منتشر شد.

شبکه خبری «ای‌بی‌سی» با اشاره به اینکه توماج صالحی چندین بار به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شده است، نوشت که این رپ‌خوان معترض بارها در آثارش از «فساد» و «سرکوب» رژیم انتقاد کرده است.

به نوشته ای‌بی‌سی، او در یکی آهنگ‌های مشهور خود با عنوان «سوراخ موش» به کسانی که با جمهوری اسلامی همکاری می‌کنند، هشدار می‌دهد که بهتر است جایی برای مخفی شدن پیدا کنند، زیرا به زودی به دلیل اعمال نادرست خود مجازات خواهند شد.

این شبکه خبری با اشاره به این‌که موسیقی رپ ایرانی در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد به ابزاری برای انتقاد از رژیم تبدیل شد، افزود که به همین دلیل جمهوری اسلامی چند رپ‌‌خوان معترض را بازداشت و زندانی کرد.

خبرگزاری «رویترز» هم نوشت که او در آثارش از اعتراضات سراسری اخیر در ایران حمایت کرد و پس از آن به دست نیروهای امنیتی بازداشت، و به دنبال آن با اتهامات مختلفی مواجه شد.

این خبرگزاری در بخش دیگری به واکنش دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اشاره کرد که در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «سواستفاده وحشیانه رژیم از شهروندان خود، بی‌توجهی به حقوق بشر و ترس از تغییر دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند.»

همچنین شبکه خبری «سی‌بی‌اس» نوشت که توماج سالحی به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری اخیر در ایران، از یک سال پیش زندانی شده است.

به گفته سی‌بی‌‌اس، در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران، صدها تن از معترضان کشته، زخمی، یا بازداشت شدند.

این شبکه خبری به نقل از وکیل توماج صالحی اشاره کرد که حکم اعدام توماج صالحی در «تعارض» با قوانین حقوقی، و در «مغایرت» با رأی دیوان عالی کشور است.

شبکه خبری «سی‌بی‌سی» نیز در ارتباط با صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، به آزار، اذیت، و شکنجه او در زندان پرداخت و نوشت: این رپ‌خوان معترض به دلیل انتقاد صریح از رژیم، یک سال و ۲۱ روز در بازداشت بود که ۲۵۲ روز آن را در سلول انفرادی گذراند.

این شبکه خبری اشاره کرد که توماج صالحی پس از آزادی موقت از زندان به قید وثیقه در پاییز سال گذشته، بار دیگر به دلیل انتشار یک ویدئوی جنجالی بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، او در این ویدئو که در فضای مجازی منتشر شد، به شکنجه‌های جسمی و روحی اشاره کرد که در زندان متحمل شده است و به صراحت گفت که به شدت شکنجه شد، دست، پا و انگشتانش را شکستند و ضربات زیادی به سر ‌و صورتش زدند.

خبرگزاری فرانسه هم در مورد صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، یادآور شد که بازداشت او به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری اخیر در ایران بود و اتهامات اولیه این رپر معترض، «نشر اکاذیب در اینترنت، تبلیغ علیه نظام، تحریک مردم به خشونت، و تشکیل و مدیریت گروه‌های غیرقانونی با هدف اخلال در امنیت با همکاری دولت متخاصم» با جمهوری اسلامی بودند.

این خبرگزاری در بخش دیگری از گزارش خود مهدی یراحی، خواننده ایرانی، نام برد که به دلیل حمایت از اعتراضات مردمی و انتقاد از قوانین حجاب اجباری برای زنان به دو سال ‌و هشت ماه زندان محکوم شد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، جمهوری اسلامی اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا امینی را اخیر را شورشی می‌نامد که توسط دشمنان خارجی نظام به آن دامن زده شد.

این خبرگزاری اشاره کرد که تاکنون ۹ تن در رابطه با پرونده‌های این اعتراضات، با اتهاماتی مانند قتل یا خشونت علیه نیروهای امنیتی توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG