لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

آمریکا: حکم صادره علیه توماج صالحی را محکوم می‌کنیم؛ نقض هولناک و فراگیر حقوق بشر است


توماج صالحی
توماج صالحی

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ضمن محکوم کردن حکم صادره علیه توماج صالحی، هنرمند معترض، آن را «نمونه دیگری از نقض هولناک و فراگیر حقوق بشر توسط رژیم در ایران» دانست.

پاتل روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در کنفرانس خبری این وزارتخانه از توماج صالحی به عنوان کسی که «قبلاً با شکنجه و سایر رفتارهای خشن و بازداشت مواجه بوده است» یاد کرد و گفت که آمریکا استفاده «رژیم ایران از حکم اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مردم» را محکوم می‌کند.

او در پاسخ به پرسش گیتا آرین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، درباره اقدامات احتمالی آمریکا در عرصه جهانی برای جلوگیری از اجرای این حکم، بدون پرداختن به جزئیات گفت که ابزارهای مختلفی برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی به منظور مقابله با «نقض جدی و فاحش حقوق بشر» وجود دارد.

ودانت پاتل گزارش‌های مربوط به موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت در ایران را «فوق‌العاده نگران‌کننده» خواند و گفت که آمریکا به طرح موارد نقض حقوق بشر و شفاف‌سازی این نوع سرکوب‌های فاحش ادامه خواهد داد تا بتواند همراه با جامعه بین‌المللی «به طور جمعی امیدوار باشیم که رژیم ایران را در قبال سرکوب‌هایش پاسخگو کنیم.»

نماینده ویژه وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور ایران نیز صدور حکم اعدام برای توماج صالحی و همچنین حکم پنج سال حبس برای سامان یاسین، دیگر رپر معترض ایرانی، را «قویا» محکوم کرد و خواستار «آزادی فوری» آنها شد.

آبرام پیلی در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، این احکام «آخرین نمونه‌ها از آزار بی‌رحمانه رژیم علیه شهروندان خود، نادیده انگاشتن حقوق بشر، و ترس از تغییر دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند.»

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی، روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در گفت‌وگو با صدای آمریکا خبر صدور حکم اعدام برای این هنرمند معترض را تأیید کرد.

روزنامه شرق چاپ تهران پیشتر در روز چهارشنبه به نقل از وکیل توماج صالحی گزارش داده بود که دادگاه برای این هنرمند زندانی بر اساس اتهام «افساد فی‌الأرض» حکم «اعدام» صادر کرده است.

امیر رئیسیان، یکی از وکلای توماج صالحی، به شرق گفته است که دادگاه بدوی حکم دیوان عالی جمهوری اسلامی را «ارشادی» دانسته و «آن را اجرا نکرده است»

به گفته رئیسیان، «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی‌سابقه است، حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با "ارشادی" خواندن این حکم و تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی‌الأرض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.»

مصطفی نیلی، دیگر وکیل توماج صالحی، نیز با اعلام این که «امروز (چهارشنبه) رأی توماج صالحی ابلاغ شد»، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «متاسفانه برای ایشان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان حکم اعدام صادر شده است.»

به گفته او، «از نظر وکلا این رأی دارای تعارضات حقوقی عیان است» و وکلای این هنرمند زندانی «در مهلت قانونی فرجام‌خواهی را انجام» می‌دهند.

روز سه‌شنبه حساب کاربری توماج صالحی که توسط ادمین اداره می‌شود پیامی از او را منتشر کرد که گفته بود حکم او ابلاغ شده، اما به این دلیل که «ممکن است تأثیر روانی بر روی هواداران کم سن و سال» او بگذارد، از اعلام آن خودداری می‌کند.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد.

جلسه رسیدگی به اتهامات توماج صالحی، خواننده معترض، مرتبط با پرونده سال ۱۴۰۱ او، روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان با افزوده شدن دو اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» برگزار شده بود.

توماج صالحی با رد اتهامات وارده و «غیرقانونی» دانستن این دادگاه، گفته که محاکمه‌اش «نه بر اساس قانون، بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی» صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG