لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

واکنش یه وان ری به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی: «پوچ و غیرانسانی» است


توماج صالحی
توماج صالحی

یه وان ری، کفیل سیاسی توماج صالحی، در بیانیه‌ای حکم اعدام صادره برای توماج صالحی را «پوچ و غیرانسانی» خواند و اعلام کرد که چنین حکمی «هیچ مبنایی در حاکمیت قانون ندارد» و «غیرقابل قبول» است.

یه وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت و در پی انتشار گزارش‌ها درباره صدور حکم اعدام برای این هنرمند معترض، با بیان این که «هنوز کاملا روشن نیست که این حکم چگونه صادر شده»، گفت که توماج صالحی «سال گذشته با همین اتهام به شش سال حبس محکوم شد و پس از آن با قرار وثیقه آزاد شد.»

کفیل سیاسی توماج صالحی دادگاه‌های جمهوری اسلامی را به عدم رعایت قانون متهم کرد و با درخواست آزادی فوری این خواننده رپ اعتراضی گفت: «باورنکردنی است که رژیم ایران چقدر غیرمسئولانه و خودسرانه با متهمان رفتار می‌کند.» او با اشاره به «شرایط هرج و مرج» حاکم بر دادگاه‌ها در جمهوری اسلامی گفت که رعایت حاکمیت قانون در چنین وضعیتی محال است.

پیشتر اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی، روز چهارشنبه پنج اردیبهشت در گفت‌وگو با صدای آمریکا خبر صدور حکم اعدام برای این هنرمند معترض را تأیید کرد.

روزنامه شرق چاپ تهران در روز چهارشنبه به نقل از وکیل توماج صالحی گزارش داده بود که دادگاه برای این هنرمند زندانی بر اساس اتهام «افساد فی‌الأرض» حکم «اعدام» صادر کرده است.

امیر رئیسیان، یکی از وکلای توماج صالحی، به شرق گفته است که دادگاه بدوی حکم دیوان عالی جمهوری اسلامی را «ارشادی» دانسته و «آن را اجرا نکرده است.»

به گفته رئیسیان، «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی‌سابقه است، حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با "ارشادی" خواندن این حکم و تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی‌الأرض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.»

مصطفی نیلی، دیگر وکیل توماج صالحی، نیز با اعلام این که «امروز (چهارشنبه) رأی توماج صالحی ابلاغ شد»، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «متاسفانه برای ایشان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان حکم اعدام صادر شده است.»

به گفته او، «از نظر وکلا این رأی دارای تعارضات حقوقی عیان است» و وکلای این هنرمند زندانی «در مهلت قانونی فرجام‌خواهی را انجام» می‌دهند.

روز سه‌شنبه حساب کاربری توماج صالحی که توسط ادمین اداره می‌شود پیامی از او را منتشر کرد که گفته بود حکم او ابلاغ شده، اما به این دلیل که «ممکن است تأثیر روانی بر روی هواداران کم سن و سال» او بگذارد، از اعلام آن خودداری می‌کند.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، در حال حاضر در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد.

جلسه رسیدگی به اتهامات توماج صالحی، خواننده معترض، مرتبط با پرونده سال ۱۴۰۱ او، روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان با افزوده شدن دو اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» برگزار شده بود.

توماج صالحی با رد اتهامات وارده و «غیرقانونی» دانستن این دادگاه، گفته که محاکمه‌اش «نه بر اساس قانون، بلکه به خواست نهادهای اطلاعاتی» صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG