لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

نقض حکم در دیوان عالی کشور؛ توماج صالحی با قید وثیقه آزاد شد


توماج صالحی
توماج صالحی

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی مخالف جمهوری اسلامی که سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری ایران بازداشت شده بود روز شنبه ۲۷ آبان با سپردن وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

وکیل توماج صالحی با تایید آزادی موکلش در گفت‌وگو با «شبکه شرق» گفت: «در پی فرجام‌خواهی صورت گرفته در پرونده توماج صالحی، این پرونده در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت، نظر به طرح ایرادات متعدد به دادنامه اولیه، برخی از این ایرادات مورد پذیرش دیوانعالی کشور قرار گرفت و پس از نقض حکم، این پرونده به شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان مسترد شد.»

امیر رئیسیان افزود: «دیوانعالی کشور همچنین توماج صالحی را مشمول بخشنامه عفو اعلامی دانست و اعلام کرد که او نیز می‌تواند از عفو اعلامی استفاده کند.»

این وکیل دادگستری با بیان اینکه توماج صالحی روزشنبه به قید وثیقه از زندان آزاد شده است، تصریح کرد: «اگرچه توماج شامل بخشنامه عفو اعلامی است و باید بدون وثیقه پرونده مختومه می‌شد، اما با توجه به اینکه ایراداتی که از سوی شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور وارد دانسته شده، باید رفع شود، شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، تشخیص داد که فعلا قرار تامین توماج صالحی را به وثیقه تبدیل کند.»

یه وان ری، نماینده مجلس آخن و کفیل سیاسی توماج صالحی، با شنیدن خبر آزادی او هم در بیانیه‌ای گفت: «از آزادی توماج صالحی بسیار خوشحالم، اما باید مراقب باشیم. آزادی با وثیقه آزادی واقعی نیست. تا زمانی که جمهوری اسلامی همه اتهامات علیه او را کنار نگذارد، ما از مبارزه برای او دست برنخواهیم داشت.»

او همچنین به شکنجه و بدرفتاری که صالحی در زندان متحمل شده بود اشاره کرد و گفت: «فراموش نخواهیم کرد که او بی‌گناه بازداشت شد و حدود ۱۰ ماه در سلول انفرادی شکنجه شد. جراحات او تحت درمان پزشکی قرار نگرفت. علاوه بر این، آزادی او نباید باعث شود همه زندانیان بی گناه دیگر را فراموش کنیم. آزادی توماج صالحی، روز جشن گرفتن نیست، بلکه یادآور همه کسانی است که بی‌دلیل زندانی و کشته شدند.»

توماج صالحی تیرماه امسال در شعبه یکم دادگاه انقلاب اصفهان به شش سال و سه ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی و همچنین دو سال حضور الزامی در دوره‌ های مدیریت رفتار و مهارت دانش، محکوم شد.

او اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی و شهروند اهل شاهین شهر استان اصفهان است که در پرونده قبلی خود در سال ۱۴۰۰ بابت اتهامات «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه حبس و جزای نقدی محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG