لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

صادق قاسمی، خواننده رپ، در اهواز بازداشت شد


صادق قاسمی زیلایی، خواننده رپ بازداشت‌شده
صادق قاسمی زیلایی، خواننده رپ بازداشت‌شده

منابع حقوق بشری از بازداشت صادق قاسمی زیلایی، خواننده رپ، در اهواز به وسیله ماموران وزارت اطلاعات خبر داده‌اند.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، این هنرمند اهل ایذه در روزهای اخیر و در منزل یکی از بستگانش در اهواز با «یورش گسترده» ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صادق قاسمی زیلایی پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده است.

بنا بر این گزارش، او تاکنون توانسته یک بار با خانواده‌اش تماس تلفنی برقرار کند.

از اتهامات این خواننده رپ تاکنون هیچ خبری منتشر نشده است.

در پی اعتراضات سراسری در ایران که به دنبال کشته‌شدن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در سال ۱۴۰۱ به وقوع پیوست شماری از خواننده‌های حامی معترضان همچون مهدی یراحی، توماج صالحی و سامان یاسین (صیدی) تاکنون بازداشت و زندانی شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، توماج صالحی و سامان یاسین که در بیش از یک سال گذشته در زندان بسر برده‌اند در طول بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته و به رغم آسیب‌های متعدد جسمی و روحی از دسترسی به خدمات درمانی محروم هستند.

سامان یاسین، خواننده رپ بازداشت‌شده در مهرماه ۱۴۰۱، علاوه بر ابتلا به خون‌ادراری بتازگی نیز دچار تشنج و بیهوشی شده و در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در حال حاضر در اعتصاب دارویی بسر می‌برد.

توماج صالحی، رپِر حامی معترضان، هم که ۸ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده پس از محاکمه در دادگاهی «غیرعلنی» به اتهاماتی از قبیل «افساد فی‌الأرض»، «تبلیغ علیه نظام» و «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» به شش سال و سه ماه زندان محکوم شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در گزارش اخیر خود تاکید کرده است که وضعیت نقض حقوق بشر در ایران تا زمانی که آزادی‌های اساسی توسط قانون تضمین نشوند، تغییر نخواهد کرد.

پیش از این نیز میشل تیلور، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از «بی‌اعتنایی آشکار رژیم ایران به حقوق بشر و آزادی بیان» انتقاد کرده بود.

XS
SM
MD
LG