لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

نسرین ستوده خواستار آزادی فوری توماج صالحی و تمام زندانیان سیاسی شد


توماج صالحی، رپِر معترض زندانی
توماج صالحی، رپِر معترض زندانی

همزمان با سالگرد بازداشت توماج صالحی، رپر زندانی، نسرین ستوده خواستار آزادی فوری این هنرمند و تمامی زندانیان سیاسی شد.

در این یادداشت که روز سه‌شنبه در کانال تلگرامی «کانون مدافعان حقوق بشر » ایران منتشر شده، نسرین ستوده از ایران به‌عنوان کشوری یاد کرده که زندگی در آن «دربند» است.

این وکیل مدافع حقوق بشر، زندانیان سیاسی را «اشکال مختلف زندگی ما» خوانده و با تاکید بر اینکه «هنرمندان را آزاد کنید، توماج صالحی را آزاد کنید، همین امروز» خواستار آزادی آنها شده است.

توماج صالحی، خواننده رپ‌ معترض، پس از حمایت از معترضان که سال گذشته و در پی کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» به خیابان‌ها آمده بودند، در ۸ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شد.

در این مدت‌ گزارش‌های متعددی از اعمال «شکنجه» او در دوران بازداشت توسط نهادهای حقوق بشری منتشر شده است. او پیش از این در دادگاهی «غیرعلنی» به اتهاماتی از قبیل «افساد فی‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام» و «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» به شش سال و سه ماه زندان محکوم شده است.

حساب کاربری توماج صالحی در صفحه ایکس روز ۲۹ شهریور ماه سال جاری از آسیب‌های ناشی از «شکنجه‌های وحشیانه» این خواننده زندانی خبر داد و نوشته بود که «آسیب‌های جسمی وارده به توماج صالحی همچنان بدون درمان و رسیدگی پزشکی رها شده است.»

نسرین ستوده همچنین در بخشی از پیام خود، «دربند» بودن هنر و هنرمندان، وکالت و وکلا، خبر و خبرنگاران، دانش و دانشمندان در ایران را مورد تاکید قرار داده است.

این وکیل حقوق بشری نوشته است: «اینجا ایران است. هنر در بند است. هنرمندان در بندند. توماج هم از این رو در زندان است که هنرمند است. وکالت در بند است و از این رو وکلا در بندند. خبر در بند است و از این رو خبرنگاران در بندند. دانش در بند است و پزشکان و دانشمندان محیط زیست ما در بندند. در یک کلمه زندگی در بند است.»

نسرین ستوده روز یکشنبه ۷ آبان در جریان مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، نوجوان ۱۶ ساله‌ای که چند روز پیش خبر جان‌باختن‌اش اعلام شد، همراه با شماری از فعالان مدنی دیگر بازداشت شده است.

به نوشته رضا خندان ، همسر این فعال حقوق بشری، او هنگام بازداشت به شدت مورد «ضرب و شتم» قرار گرفته و دو روز اول بازداشت را در «اعتصاب غذا و دارو» بسر برده است.

XS
SM
MD
LG