لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

توماج صالحی، خواننده زندانی، برنده جایزه سازمان مدافع آزادی بیان شد


توماج صالحی، رپر زندانی
توماج صالحی، رپر زندانی

توماج صالحی، رپر زندانی حامی معترضان، از سوی سازمان «ایندکس آن سِنسِرشیپ» به عنوان برنده جایزه سالانه آزادی بیان در بخش هنر معرفی شد.

این سازمان غیردولتی مدافع آزادی بیان، تلاش‌های هنری توماج صالحی در حمایت از معترضان ایران به دنبال کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد را «الهام‌بخش» توصیف کرده است.

سازمان «ایندکس آن سِنسورشیپ»، مستقر در لندن، این رپر معترض را خواننده‌ای معرفی کرده است که با «آوازخواندن درباره بی‌عدالتی و ظلم حکومت ایران به جامعه مدنی» سال گذشته در بحبوحه اعتراضات بازداشت و محکوم شد.

آرزو بابادی، از بستگان توماج صالحی، که از طرف این هنرمند زندانی جایزه سازمان ایندکس را دریافت کرده اهدای این جایزه را به معنای «به‌ رسمیت شناختن دیدگاه و مسیر» توماج صالحی توصیف کرد.

آرزو بابادی در پیامی ویدیویی به این مناسبت، جایزه ایندکس را اعلام حمایتی عظیم از تمامی کسانی دانست که توماج برای آنها مبارزه کرده است.

او با اشاره به زندانی‌بودن توماج صالحی از همگان خواست که با تمام توان صدای توماج باشند و با فشار بر «رژیم» ایران خواستار آزادی این هنرمند محبوس شوند.

این هنرمند زندانی در مرداد سال جاری هم از سوی سازمان «گلوبال میوزیک اواردز» به عنوان برنده جایزه «هِرِتیک» یا «بدعت‌گذار» معرفی شد.

توماج صالحی که پس از بازداشت در ۸ آبان ۱۴۰۱ بر اساس گزارش‌ها تحت شکنجه قرار گرفته در حال حاضر سرگرم گذراندن محکومیت شش سال و سه ماه زندان است.

XS
SM
MD
LG