لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

مواد رادیواکتیو در آب توکیو یافت شد


یک زن که لیوانی را از آب شیر در توکیو پر کرده است - ۳ فروردین ۱۳۹۰
یک زن که لیوانی را از آب شیر در توکیو پر کرده است - ۳ فروردین ۱۳۹۰

دولت ژاپن روز چهارشنبه به ساکنان این کشور هشدار داد که در آب لوله کشی شده شهر توکیو، میزان ید رادیواکتیو دو برابر سطح ایمن برای نوزادان است.

این موضوع باعث اضطراب مصرف کنندگان شد، بطوریکه قفسه های بطری های آب در فروشگاه ها، توسط خریداران خالی شد. مسوولان دولتی از مصرف کنندگان خواسته اند آرامش خود را حفظ کنند و خویشتنداری نشان دهند.

سطح ید رادیواکتیو در آب لوله کشی شده توکیو، پس از اعلام می شود که ایالات متحده، از واردات تولیدات لبنیاتی و دیگر تولیدات مناطق نزدیک نیروگاه اتمی آسیب دیده فوکوشیما جلوگیری کرد.این نیروگاه، در شمال شرق توکیو قرار دارد.

منطقه هنگ کنگ چین نیز دست به اقدام مشابه زده است.

مقامات می گویند احتمالا، بارش شدید باران در روز سه شنبه باعث شده است مقادیر زیادی از ذرات رادیو اکتیو در هوا، وارد سیستم توزیع آب شود.

گفته می شود سطح مواد رادیواکتیو در آب، همچنان در محدوده مجاز برای بزرگسالان قرار دارد.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه بار دیگر فعالیت ها در نیروگاه فوکوشیما، واقع در ۲۵۰ کیلومتری شمال توکیو متوقف شد.

دود تیره، اواخر عصر چهارشنبه از راکتور شماره ۳ نیروگاه به هوا بلند شد و کارگران برای برقرار کردن برق سیستم خنک کننده نیروگاه، به کار فراخوانده شدند.

میزان دود چندی بعد کمتر شد اما خروج آن به هوا تا شب متوقف نشد.

مقامات می گویند آنها نمی توانند علت دود را مشخص کنند. اما اعلام کردند که افزایش شدیدی در سطح تشعشعات رادیواکتیو مشاهده نکرده اند.

تشعشعات رادیواکتیو، وارد شیر غیر پاستوریزه، آب دریا، و دست کم یازده نوع سبزی شده است. این مسئله باعث شد نائاتو کان، نخست وزیر ژاپن ارسال تمامی کالاهای آلوده متوقف کند.

XS
SM
MD
LG