لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

عمليات مهار نشت اتمی در مجتمع فوکوشيما دائيچی ژاپن ادامه دارد


عمليات مهار نشت اتمی در مجتمع فوکوشيما دائيچی ژاپن ادامه دارد
عمليات مهار نشت اتمی در مجتمع فوکوشيما دائيچی ژاپن ادامه دارد

درپی برخاستن دود خاکستری از يکی از واحدهای يک راکتور مجتمع اتمی فوکوشيما دائيچی ژاپن کارکنان آن از محل کار خود خارج شدند. اما گفته می شود دود خاکستری احتمالاً از روغن سوخته بوده است و دود سفيد تبخير آب بوده است اما هنوز کاملاً اين ارزيابی ها مشخص نيست.

دودی که از واحد سوم راکتور اتمی بخشی از مجتمع اتمی فوکوشيما دائيچی ژاپن برخاسته تازه ترين مشکلی است که برسر تلاش برای تثبيت وضعيت نشت راديواکتيو در اين مجتمع اتمی پيش آمده است. اين درحالی است که سخنگوی رييس کابينه ژاپن می گويد دستگاه ها تغيير قابل ملاحظه ای در ميزان راديو اکتيو مجتمع ثبت نکرده اند.

آقای يوکيو ضمن اشاره به اين مطلب طی يک نشست خبری در توکيو خاطرنشان ساخت: «انواع و اقسام اشيای قابل اشتعال اطراف ساختمان خود راکتور وجود دارد و باز هم تاکيد می کنيم که کسانی که در حال کار در خود مجتمع هستند دلايل اين نشت را پيدا خواهند کرد.»

مقام های ژاپن طی دو روز گذشته از موفقيت آميز بودن کوشش های خود برای مهار نشت راديواکتيو درنيروگاه فوکوشيما دائيچی ژاپن گفتند که آسيب ديده ترين و اکنون خطرناک ترين مکانی است که به دنبال زلزله مهيب و سونامی ده روز پيش درآن کشور، فاجعه آفريده است.

روز دوشنبه پليس ژاپن اعلام کرد که براساس برآوردهايش بيش از هجده هزار تن طی زمين لرزه و سونامی جان سپرده اند و بانک جهانی اعلام کرده است که هزينه بازسازی به دويست و سی و پنچ ميليارد دلار آمريکا خواهد رسيد.

يک مقام ارشد آژانس امنيت هسته ای سازمان ملل متحد روز يکشنبه به خبرنگاران گفت که به رغم برخی تحولات مثبت، شرايط کلی نيروگاه فوکوشيما دائيچی همچنان «بسيار جدی» تلقی می شود و اين به معنای تداوم خطرناک بودن اين شرايط است.

انتقال برخی فرآورده های خوراکی از جمله اسفناج و شير به منطقه، درپی آنکه آزمايش ها نشان داده اند که سطح يد مورد اندازه گيری، از اندازه مطمئن بالاتر است، متوقف شده است.

گرم اندرو، مقام ارشد آژانس امنيت اتمی سازمان ملل متحد، طی جلسه توجيهی روزانه آژانس در وين همچنين به خبرنگاران گفت که کوشش برای تامين و نگهداری جريان برق نيروگاه درکنار ديگر فعاليت های امنيتی در نيروگاه ادامه دارد.

آقای اندرو افزود که آژانس بين المللی انرژی اتمی کارشناسان ديگری را هم به ژاپن خواهد فرستاد تا ارزيابی دقيقی از شرايط بکنند.

يوکيو آمانو، رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی يکشنبه شب از توکيو بازگشت و هيأت سی و پنج عضوی آژانس را روز دوشنبه طی يک جلسه اضطراری از شرايط جاری و تازه ترين تحولات در ژاپن آگاه کرد.

XS
SM
MD
LG