لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۵

مقررات تازه برای واردات مواد غذايی و شير از ژاپن


مقررات تازه برای واردات مواد غذايی و شير از ژاپن
مقررات تازه برای واردات مواد غذايی و شير از ژاپن

آمريکا محدوديت های جديدی برای واردات مواد غذايی و شير از ژاپن اِعمال کرده است. کشورهای ديگر نيز محدود سازی واردات محصولات کشاورزی از ژاپن را تحت بررسی قرار داده اند.

در همين حال مقامات ژاپن، محصولات جديدی را به فهرست سبزيجاتی که ارسال آن ها از منطقه نيروگاه اتمی فوکوشيما ممنوع است، اضافه کرده اند.

يوکيو ادانو، دبير کابينه ژاپن روز چهارشنبه گفت: «مردم بايد از مصرف سبزيجاتی چون گل کلم، کلم و کلم بروُکلی که در ۴ منطقه اطراف نيروگاه فوکوشيما کشت می شوند، اجتناب کنند.»

مقامات ژاپن ضمن تاييد وجودِ مواد راديواکتيو در يک تصفيه خانه آب اشاميدنی در توکيو، از مردم خواسته اند از اين آب برای مصرف نوزادان و يا ترکيب با شير برای نوزادان استفاده نکنند.

از سوی ديگر سازمان غذا و دارو در آمريکا روز سه شنبه، واردات شير، محصولات کشاورزی و ميوه از ۴ منطقه نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما به آمريکا را ممنوع اعلام کرد.

برخی کشورها از قبيل چين و کره جنوبی نيز مقررات سخت تری برای بازرسی مواد غذايی واراداتی از ژاپن اِعمال کرده اند.

فروش مواد غذايی ژاپن در کشورهای آسيايی کاهش يافته است و اين زيان به صدمه اقتصادی ناشی از زلزله و سونامی مرگبار در اين کشور افزوده است. مقامات ژاپنی هزينه بازسازی اين کشور را حدود ۳۰۰ ميليارد دلار تخمين زده اند.

XS
SM
MD
LG