لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

برق در بخشی از نیروگاه فوکوشیمای ژاپن برقرار شد


تصویر هوایی از نیروگاه اتمی فوکوشیما
تصویر هوایی از نیروگاه اتمی فوکوشیما

شرکتی که نیروگاه اتمی آسیب دیده ژاپن را اداره می کند، می گوید برق یکی از شش راکتور آسیب دیده در زلزله و سونامی اوایل ماه مارس، تا حدی برقرار شده است.

شرکت توکیو الکتریک پاور، تپکو، می گوید لامپ های اتاق کنترل راکتور شمار سه نیروگاه فوکوشیما روز سه شنبه روشن شد، که این موضوع کمکی برای پرسنل نیروگاه به شمار می رود که در تلاشند، هر چه سریعتر برق را در دیگر بخش های این مجموعه برقرار کنند.

شرکت تپکو می گوید کارگران، اتصال دوباره خطوط برق به تمامی شش واحد مجموعه را روز سه شنبه به پایان رساندند که یک قدم مهم به برای آغاز دوباره فعالیت سیستم کاهش دهنده دما است.

راه اندازی این سیستم مانع از آن می شود که میله های سوخت نیروگاه، بیش از اندازه گرم شوند و تشعشع رادیو اکتیو تولید کنند. اما شرکت تپکو می گوید زمان بیشتری برای بررسی ایمنی تجهیزات برق، پیش از وارد کردن برق بیشتر به دیگر بخش ها لازم است.

نیروهای امداد همچنان به انتقال آب دریا و پخش آن بر روی راکتورها به منظور پایین آوردن دمای آنها ادامه می دهند.

بخار و دود روز سه شنبه از ساختمان های دو راکتور نیروگاه به هوا بلند می شد، اما مشخص نبود که آیا این مسئله خطرناک بود یا نه.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین روز سه شنبه اعلام کرد تشعشعات همچنان از نیروگاه فوکوشیما خارج می شود. جیمز لایسون، از مسوولان آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مشخص نیست که چه بخشی از راکتور ها علت این نشت هستند.

صبح چهارشبنه، زمین لرزه ای به شدت ۶ ریشتر، نزدیک نیروگاه آسیب دیده را لرزاند، اما گزارشی از آسیب احتمالی تاکنون منتشر نشده است. روز سه شنبه، سه زمین لرزه قوی آب های شرق هونشو را لرزاند.

XS
SM
MD
LG