لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

تحقیقات بیشتر ژاپن بر روی تاثیر تشعشعات اتمی در دریا


تحقیقات بیشتر ژاپن بر روی تاثیر تشعشعات اتمی در دریا
تحقیقات بیشتر ژاپن بر روی تاثیر تشعشعات اتمی در دریا

دولت ژاپن تحقیقات درباره تأثیر تشعشعات اتمی بر حیات موجودات آبزی و آب های اقیانوس آرام را افزایش داد. این اقدام در پی پیداشدن سطوح بالای تشعشعات ناشی از انفجار نیروگاه های اتمی در آبهای مجاور این نیروگاه ها انجام گرفته است.

دولت ژاپن روز سه شنبه اعلام کرد که نمونه برداری از آب های مجاور تأسیسات اتمی فوکو شیما، که براثر سونامی و زلزله منفجر شده اند، نشان داده است که ید این آبها هشتاد برابر بیش از حد معمول به رادیواکتیو آلوده است. با این حال به گفته مقام های ژاپنی افزایش میزان رادیواکتیو در آب دریا، حتی اگر به مدت یک سال از نمک غذایی آلوده به رادیو اکتیو استفاده شود، خطری برای انسان به بار نمی آورد.

کارشناسان می گویند از آنجا که سونامی و زلزله ۱۱ مارس ژاپن صنعت ماهی گیری را در مناطق آسیب دیده از میان برده است، خطر ورود غذاهای دریایی آلوده به بازار مواد غذایی کاهش یافته است.

مسئولان عملیات بازسازی نیروگاه اتمی فوکوشیما روز سه شنبه از اتصال دوباره خطوط برق به هر شش راکتور این مجتمع خبر داده اند. این امر گام بزرگی در جهت برقراری سیستم سردکننده راکتور هاست که از گرم شدن بیش از حد میله ها و تولید تشعشعات جلوگیری می کند.

با این حال شرکت برق توکیو می گوید برای اطمینان از امنیت تجهیزات الکتریکی لازم است پیش از ارسال جریان برق به نیروگاه ها اقدام های آزمایشی بیشتری انجام گیرد.

روز سه شنبه از دو واحد راکتور این نیروگاه همچنان دود و بخارآب به هوا برمی خیزد اما مسئولان می گویند این بخارات خطر عمده ای تولید نمی کنند. یکی از مسئولان آژانس امنیت صنعتی و هسته ای ژاپن گفته است خطر ذوب کامل هسته های راکتور برطرف شده است.

نیروهای آتش نشانی عملیات آبفشانی بر ساختمان یکی از راکتورها را که سقف آن بر اثر انفجار ویران شده ،از سر گرفته اند.

کارگران قصد دارند با استفاده از تجهیزات ویژه، ساختمان دیگری را که سقف آن آسیب ندیده است، آب پاشی کنند.

سرمایه گذاران به توسعه عملیات بازسازی واکنش مثبت نشان داده اند وارزش سهام نیکی در بازار بورس روز سه شنبه چهار در صد افزایش یافته است.

با این حال با وجود ۲۲ هزار کشته و مفقود و بیش از ۳۰۰ هزار بی خانمان ناشی از زلزله و سونامی، هنوز مشکلات عمده ای وجود دارد. بانک جهانی خسارت ناشی از این دوسانحه را ۲۳۵ میلیارد دلار تخمین زده است که دوبرابر خسارت زلزله سال ۱۹۹۵ ژاپن است.

XS
SM
MD
LG