لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

رقابت امدادگران با زمان؛ زیردریایی گردشگران تایتانیک همچنان مفقود است


زیردریایی تایتان
زیردریایی تایتان

تلاش برای یافتن زیردریایی توریستی که همراه با پنج سرنشین خود از یکشنبه ۲۸ خرداد، در اعماق اقیانوس اطلس ناپدید شده است، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتباط با این زیردریایی که گردشگران ثروتمند را به دیدن بقایای کشتی مشهور «تایتانیک» می‌برد، در آب‌های عمیق سواحل کانادا قطع شده است.

به گفته شرکتی که مدیریت این برنامه‌های گردشگری را بر عهده دارد، اکسیژن آنها پس از ۹۶ ساعت، یعنی اوایل روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، به پایان می‌رسد.

دریاسالار جان ماگر، از گارد ساحلی آمریکا، روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که تلاش امدادگران در طول دوشنبه شب ادامه یافت و آنها دامنه جستجو را به آب‌های عمیق‌تر گسترش دادند. او به شبکه «ان‌بی‌سی» گفت که مقامات، منطقه‌ای که شناور در حال عملیات بود را در اولویت خود قرار داده‌اند.

زیردریایی تایتان
زیردریایی تایتان

سفر با زیردریایی توریستی شرکت «اوشن‌گیت اکسپدیشن» برای هر شخص، ۲۵۰ هزار دلار هزینه دارد.

هامیش هاردینگ، میلیارد بریتانیایی، شهزاده داوود، تاجر پاکستانی همراه با پسرش سلیمان، پل هانری نرگئولت، کاوشگر فرانسوی، و استاکتون راش، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اوشن‌گیت مستقر در آمریکا، مسافران این زیردریایی هستند. هویت این افراد به صورت رسمی از سوی مقامات اعلام نشده است.

خانواده شهزاده و سلیمان داوود روز سه شنبه گفتند: «ما از نگرانی همکاران و دوستان خود بسیار سپاسگزاریم و از همه می‌خواهیم که برای سلامت آنها دعا کنند.»

کشتی‌ها و هواپیماهای آمریکایی و کانادایی منطقه ای به وسعت ۱۴۵۰ کیلومتر در شرق «کیپ کاد» را جستجو کرده اند. در این عملیات، از برخی شناورهای «سونار» که می‌توان تا عمق ۳۹۶۲ متری را رصد کنند، استفاده شد.

زیردریایی تایتان
زیردریایی تایتان

به گفته کارشناسان، امدادگران، هم در یافتن زیردریایی «تایتان»، و هم در نجات سرنشینان با چالش‌های مهمی روبرو هستند.

به گفته آلیستر گریگ، استاد مهندسی دریایی در دانشگاه کالج لندن، اگر این شناور در اواسط رفتن به زیر آب دچار یک وضعیت اضطراری می‌شد، راننده احتمالا وزنه‌هایی را برای شناور‌شدن به سطح آب رها می‌کرد.

او افزود که در غیاب هرگونه ارتباطی، یافتن شناوری به اندازه یک خودروی چند نفره در اقیانوس اطلس می‌تواند چالش برانگیز باشد.

اگر تایتان در کف اقیانوس باشد، به دلیل شرایط دشوار اعماق اقیانوس، تلاش برای نجات آن دشوار خواهد بود. بقایای تایتانیک در عمق ۳۸۱۰ متری زیر آب قرار دارد، جایی که نور به آن نمی‌رسد و فقط تجهیزات تخصصی می‌توانند تا چنین عمقی بروند بدون اینکه تحت فشار عظیم آب له شوند.

بقایای کشتی «تایتانیک»
بقایای کشتی «تایتانیک»

تیم متلین، کارشناس تایتانیک می‌گوید: «این واقعاً کمی شبیه فضانوردی است که به فضا می‌رود، اگر آنها در بستر دریا باشند، زیردریایی‌های کمی وجود دارند که می‌توانند به چنین اعماقی برسند. بنابراین، فکر می‌کنم که انجام عملیات نجات تقریبا غیرممکن خواهد بود.»

در همین حال، فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک کشتی مجهز به یک زیردریایی پیشرفته جستجوی در اعماق دریا را برای کمک به عملیات نجات اعزام خواهد کرد.

این کشتی که «آتلانته» نام دارد، توسط سازمان تحقیقاتی «آیفرمر» مدیریت می‌شود. این شرکت می‌گوید که روز دوشنبه درخواست کمک را از نیروی دریایی آمریکا دریافت کرده است.

این کشتی حامل ربات خودرانی به نام «ویکتور» است که می‌تواند تا به عمق شش هزار متری اعماق دریا برسد.

غرق شدن کشتی تایتانیک که منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ تن شد، در کتاب‌ها و فیلم‌ها جاودانه شده است، از جمله فیلم پرفروش «تایتانیک» در سال ۱۹۹۷ که علاقه مردمی به کشتی غرق شده را تجدید کرد.

XS
SM
MD
LG