لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

صدمین سال به آب انداختن کشتی «تایتنیک» جشن گرفته شد


صدمین سال به آب انداختن کشتی «تایتنیک» جشن گرفته شد
صدمین سال به آب انداختن کشتی «تایتنیک» جشن گرفته شد

شرکت کشتی سازی سازنده کشتی تایتانیک در شهر بلفاست، روز سه شنبه ٣٠ ماه مه، صدمین سالگرد به آب انداختن این کشتی معروف که در نخستین سفر تاریخی خود به آنسوی آب های اقیانوس اطلس به مقصد نیویورک غرق شد را جشن گرفت.

درساعت ١٢.١٣ دقیقه بعد از ظهر، درست در همان دقایقی که «تایتانیک» به آب انداخته شد، با شلیک تیر آتش زایی برفراز شهربلفاست، یاد این کشتی بدفرجام گرامی داشته شد. هم زمان همه کشتی هایی که در مقر شرکت کشتی سازی «هارلند و وولف» گرد آمده بودند این روز تاریخی را با به صدا درآوردن بوق های خود جشن گرفتند.

درسال ١٩١١، هزاران نفر بدرقه کننده با دعای خیر خود، در همین بندر تاریخی شاهد به آب انداختن تایتانیک بودند. یک قرن بعد، یک بار دیگر حال وهوای شعف انگیزی این گوشه از جزیره ایرلند و محل به آب انداختن کشتی ها را درخود فروبرد چرا که حاضران بیشتر روی عظمت و ساختمان کشتی تایتانیک تمرکز داشتند تا روی فاجعه ای که با نام آن پیوندی جدایی ناپذیر پیدا کرده است.

با شلیک توپ آتش زا، جمعیت شرکت کننده به مدت ۶٢ ثانیه ای که برای سرخوردن «تایتانیک» از روی سکوی ساختمان تا رسیدن آن به داخل آب طول کشیده بود به یاد آن دست زدند.

کشتی «تایتانیک» درست یازده ماه پس از به آب انداخته شدن و پس از اصابت با یک کوه یخ، در میان آب های اقیانوس اطلس غرق شد و بیش از ١۵٠٠ مسافر آن هم جان خود را از دست دادند.

در مراسم یادبود صدمین سال به آب انداختن کشتی تایتانیک، بچه های مدرسه ای و نمایندگانی از شهرهایی که مستقیما با داستان «تایتانیک» در ارتباط بودند شرکت داشتند. نمایندگانی از شهر «شربورگ» درفرانسه، شهر «کوبه»، لیورپول و «ساوت همپتون» در انگلستان.

در این مراسم نیم ساعته، گروه همخوانی (کر) ملکه ویکتوریا و «هارلندیک» چند سرود دستجمعی در محل جهانگردی که در نزدیکی بندر بلفاست به عنوان یادمان تایتانیک با بودجه ای بیش از ١٠٠ میلیون پوند ساخته شده اجرا کردند. این مرکز سال آینده در روز سالگرد غرق شدن تایتانیک در ماه آوریل ٢٠١٢ رسما گشوده خواهد شد.

چندی پیش، نمایشگاه تازه ای نیز در رابطه با «تایتانیک» در موزه «آلستر» در نزدیکی محل به آب انداختن کشتی برپا شد که برخی از اشیای متعلق به تایتانیک واجناس بازیافته از اعماق اقیانوس در آن به نمایش گذاشته شد.

بسیاری از نوادگان و اعضای خانواده های کارگرانی که کشتی «تایتانیک» را ساخته و در آن نخستین سفرنافرجام آن را همراهی کردند در این مراسم حضور داشتند. نیال اودانیالی، شهردار شهر بلفاست می گوید نقشی که شهر آن ها در ساخت این کشتی با عظمت داشته در مقابل داستان شوم غرق شدن «تایتانیک» فراموش شده است: «قصه تایتانیک یکی از اعجاب آمیز ترین روایت های تاریخی صدسال گذشته و یا شاید حتی هزاره اخیر است. قصه ای تفکر برانگیز و مورد توجه عموم. اما در طول این مدت نامی از بلفاست و مردم آن در رابطه با این قصه برده نشده است. مردمی که «تایتانیک» با دست های آن ها ساخته شده و به آن زندگی بخشیده اند از این قصه بکلی حذف شده اند. امروز شهری که زادگاه «تایتانیک» محسوب می شود بالاخره توانست نقش خود را در خلق این کشتی معروف مشخص کند. امروز ما با افتخار از این پیروزی بزرگ که همان ساختن کشتی تایتانیک باشد یاد می کنیم و جهانیان را درباره نقشی که مردم بلفاست در ساختمان آن داشته اند آگاه می سازیم.»

XS
SM
MD
LG