لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

سفر وزیر خارجه آمریکا به ترکیه و بروکسل


رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا راهی ترکیه و نشست وزرای خارجه کشوهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بلژیک است تا درباره یافتن گام های بعدی مبارزه با داعش و سهم کشورهای عضو ناتو در هزینه‌های دفاعی گفت و گو کند.

آقای تیلرسون در حالی به ترکیه سفر می‌کند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا حملات خود را برای بازپس گیری رقه از داعش در سوریه افزایش داده است و دولت آمریکا نیز با بازگرداندن آوارگان به خانه را از اولویت‌های خود اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: در حالیکه راه پیشروی در سوریه در آستانه گشایش است، ایالات متحده فشار بر داعش و القاعده را افزایش می‌دهد و به دنبال اینست که با برقراری آتش بس و ایجاد مناطقی با ثبات و هر چند موقت راه بازگشت آوارگان به خانه را فراهم کند.

با این حال کارشناسان این اقدامات را آسان نمی دانند.

دانیل سورور، کارشناس امور خاورمیانه به صدای آمریکا گفت ترکها با مناطق امن موافق هستند و سالهاست که آن را پیشنهاد می کنند، اما ایجاد این مناطق و حفظ آنها در عمل کاری بس دشوار است.

در آستانه اولین ملاقات تیلرسون با ناتو، او با همتایان خود از کشورهای بالتیک ملاقات کرد. آنها نسبت به حمایت آمریکا از ناتو ابراز اطمینان کردند.

در این بین، برنامه سفر تیلرسون به روسیه که با نشست ناتو مصادف می‌شد، جنجالی برانگیخت. او اکنون ابتدا به بروکسل و سپس به مسکو میرود.

دانیل سورور در این باره گفت که ناتو از تیلرسون تعهد می‌خواهد که آمریکا تحریمها علیه اوکراین را حفظ خواهد کردو نیز این که ترامپ، ناتو را به روسیه ترجیح نمی دهد.

در نشست ناتو،تیلرسون صراحتاً خواهد گفت که آمریکا نمی‌تواند بیش از سهم خود هزینه‌های ناتو را بر عهده گیردواز کشورهای عضور ناتو انتظار دارد به بهبود وضعیت امنیت در اوکراین کمک کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG