لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

هزاران نفر در فرانسه علیه راست‌گرایان افراطی تظاهرات کردند


تظاهرات علیه راست‌گرایان افراطی در پاریس
تظاهرات علیه راست‌گرایان افراطی در پاریس

هزاران نفر روز شنبه ۲۶ خرداد در پاریس و سایر شهرهای فرانسه علیه راست‌گرایان افراطی در این کشور تظاهرات کردند.

این تظاهرات سراسری پیش از برگزاری انتخابات آتی پارلمانی در فرانسه برگزار می‌شود که براساس نظرسنجی‌ها با پیروزی حزب راست افراطی «اجتماع ملی» همراه خواهد بود. این حزب در انتخابات یکشنبه گذشته پارلمان اروپا موفقیت درخشانی داشت و صاحب کرسی‌های زیادی شد.

مقامات فرانسوی پیش‌بینی کرده بودند که حدود ۳۵۰ هزار نفر در نقاط مختلف این کشور در راهپیمایی امروز علیه راست‌گرایان افراطی شرکت می‌کنند و شامل طیف‌های مختلفی مانند اتحادیه‌های کارگری، گروه‌های دانشجویی و حقوق بشری هستند. تظاهرکنندگان مخالف سیاست‌های راست‌گرایان افراطی از جمله خارجی‌ستیزی و مخالفت با اروپا هستند.

بیش از ۲۱ هزار مأمور پلیس برای حفظ امنیت حداقل ۱۵۰ راهپیمایی در شهرهای پاریس، مارسی، تولوز، لیون، و لیل، بسیج شدند.

هر چند که آمارهای مختلفی درباره تعداد شرکت‌کنندگان منتشر شده است، ولی به گفته پلیس فرانسه، حدود ۲۱۷ هزار نفر در نقاط مختلف کشور در این راهپیمایی سراسری شرکت داشتند. به‌رغم برخی حوادث کوچک و دستگیری تعدادی از تظاهرکنندگان، تظاهرات بدون مشکل خاصی برگزار شد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، پس از شکست ائتلاف میانه‌روی‌ خود در رأی‌گیری یکشنبه گذشته پارلمان اروپا، انتخابات زودهنگام قانونگذاری را در دو دور برگزار خواهد کرد.

نظرسنجی‌های اولین نشان می‌دهد که حزب راست افراطی اجتماعی ملی در انتخابات پارلمانی فرانسه پیروز می‌شود و احتمال دارد که قادر به تشکیل دولت بعدی فرانسه باشد.

یکی از این نظرسنجی‌ها می‌گوید که حزب اجتماع ملی با ۳۳ درصد آرا در دور نخست از چپ‌های «جبهه مردمی» با ۲۵ درصد، و اردوگاه میانه‌روی امانوئل ماکرون با ۲۰ درصد، پیشی خواهد گرفت.

در شرایطی که در یک رویداد نادر، احزاب چپ‌گرای فرانسه با تشکیل «جبهه نوین مردمی» برای مقابله با پیروزی حزب اجتماع ملی متحد شدند، این حزب افراطی نیز در حال مذاکره با سایر احزاب راست‌گرا است تا در صورت نیاز با ائتلاف با آنها قادر به تشکیل دولت باشد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG