لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

احزاب چپ‌گرای فرانسه برای مقابله با احتمال پیروزی راست افراطی در انتخابات، جبهه مردمی تشکیل دادند


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری فرانسه روز پنجشبه ۲۴ خرداد، خبر داد که احزاب چپ‌گرای این کشور «جبهه نوین مردمی» را برای مقابله با احتمال پیروزی حزب راست افراطی «اجتماع ملی»‌ تشکیل دادند.

این جبهه پس از ۴ روز مذاکره بین این احزاب تشکیل شده است.

فرانسوا بچیو، دبیر ملی جنبش ام دی پ در شبکه پیام رشان «ایکس» هدف از تشکیل این جبهه را مقابله با راست افراطی و برای برقراری عدالت اجتماعی، محیط زیست و همبستگی جامعه دانست، «به شکلی که زندگی همه مردم واقعاً بهبود یابد.»

خبرگزاری رویترزنوشت: برنامه های این جبهه شامل سیاست هایی است که سن بازنشستگی را کاهش می دهد، دستمزدها را بر اساس نرخ تورم تعیین می کند و مالیات بر ثروت را برای ثروتمندان وضع خواهد کرد.

روزنامه فرانسوی «لوموند» هم در مورد توافق احزاب چپ‌گرای این کشور نوشت که آنها در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که بر سر طرحی برای چگونگی تشکیل دولت در صورت پیروزی در انتخابات زودهنگام که از سوی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، برگزار می شود، به توافق رسیده‌اند. قرار است انتخابات پارلمانی در ماه آینده برگزار شود.

به نوشته لوموند، سوسیالیست‌ها، کمونیست‌ها، سبزها و حزب چپ رادیکال ، همراه با چند حزب کوچک، به این توافق دست یافتند.

اولیویه فور، رهبر سوسیالیست ها در ایکس نوشت: «ما موفق شدیم. صفحه ای از تاریخ در حال نگارش است.»

«جبهه نوین مردمی» همانند «جبهه‌ مردمی» است که در نیمه دهه ۳۰ میلادی از سوی چپ‌گرایان برای دور نگه داشتن نیروهای هوادار فاشیسم در فرانسه تشکیل شد.

در حال حاضر، حزب راست افراطی «اجتماع ملی» فرانسه، به رهبری مارین لوپن، در حال مذاکره با متحدان بالقوه خود برای تشکیل ائتلافی است که در صورت پیروزی در انتخابات زودهنگام این کشور در تیرماه سال جاری بتواند دولت را تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این حزب راست افراطی برای نخستین بار می‌تواند در انتخابات پیش‌رو صدرنشین شود اما کرسی‌های کافی برای اکثریت مطلق را به دست نخواهد آورد.

XS
SM
MD
LG