لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

رای گیری وارد آخرین روز خود شد؛ گمانه‌زنی‌ها در مورد «گردش به راست» در پارلمان اروپا


شعبه رای‌گیری در صوفیه، بلغارستان. ۲۰ خرداد.
شعبه رای‌گیری در صوفیه، بلغارستان. ۲۰ خرداد.

رای گیری روز یکشنبه، ۲۰ خرداد، به انتخابات چهار روزه در اتحادیه اروپا برای انتخاب ۷۲۰ نماینده پارلمان اروپا که از روز پنجشنبه در هلند آغاز شد، پایان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شعبه‌های رای گیری در بیست کشور اتحادیه اروپا روز یکشنبه در حالی باز شد که رای دهندگان در انتخاباتی شرکت می‌کنند که انتظار می‌رود شاهد حضور قوی‌تری از احزاب «راست گرایان» در پارلمان اروپا باشند که می‌تواند مسیر آینده بزرگ‌ترین بلوک تجاری جهان را تغییر دهد.

جنگ در اوکراین، تأثیر سیاست‌های آب و هوایی بر کشاورزان و مهاجرت برخی از مسائلی است که ذهن رای دهندگان را از پرتغال در غرب گرفته تا اتریش تا لهستان در شرق و قبرس در دریای مدیترانه به خود مشغول کرده است.

بنا به این گزارش، یک نظرسنجی غیر رسمی پس از رای‌گیری در روز پنجشنبه در هلند نشان داد که حزب «راست تندرو ضد مهاجران» به رهبری خیرت ویلدرس در هلند نه کرسی از ۲۹ کرسی پارلمان اروپا را به دست آورد، ‌در حالی که در انتخابات ۲۰۱۹ حتی نتوانست یک کرسی به دست آورد.

اگر این روند ادامه یابد، تصویب قوانین و تصمیم گیری برای قانونگذاران دشوارتر خواهد بود. با این حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احزاب جریان اصلی حامی اتحادیه اروپا اکثریت خود را در پارلمان حفظ خواهند کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، از زمان آخرین انتخابات اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹، احزاب پوپولیست (عوام‌گرا) یا «راست افراطی» اکنون دولت‌های سه کشور مجارستان، اسلواکی و ایتالیا را رهبری می‌کنند و بخشی از ائتلاف حاکم در کشورهای دیگر از جمله سوئد، فنلاند و به زودی هلند هستند. نظرسنجی‌ها همچنین حاکی از برتری «پوپولیست‌ها» در فرانسه، بلژیک، اتریش و ایتالیا است.

انتخابات در این بلوک ۴۵۰ میلیون نفری در حالی برگزار می‌شود که اتحادیه اروپا در طول پنج سال گذشته گرفتار همه‌گیری کرونا شد، شاهد رکود اقتصادی بود و با بحران انرژی به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین مواجه شد که آن را بزرگ‌ترین جنگ در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم توصیف کرده‌اند.

پارلمان اروپا در مورد قوانین از قوانین مالی گرفته تا سیاست‌های اقلیمی یا کشاورزی تصمیم می‌گیرد، بودجه اتحادیه اروپا را تایید می‌کند و منابع مالی برای اولویت‌های سیاسی اتحادیه اروپا، مواردی مانند پروژه‌های زیربنایی، یارانه‌های کشاورزی یا کمک‌های ارائه شده به اوکراین را تامین می‌کند.

XS
SM
MD
LG