لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

رهبر جمهوری‌خواهان محافظه‌کار فرانسه خواستار اتحاد با حزب راست افراطی «اجتماع ملی» شد


Eric Ciotti, head of the French conservative party Les Republicains
Eric Ciotti, head of the French conservative party Les Republicains

اریک سیوتی، رهبر جمهوری‌خواهان محافظه‌کار فرانسه، روز سه شنبه ۲۲ خرداد، خواستار اتحاد سراسری میان نامزدهای حزبش با حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در انتخابات زودهنگام این کشور شد. این سخنان با انقاد شدید اعضای میانه‌روی این حزب مواجه شده است.

او به تلویزیون «تی‌اف۱» گفت: «این همان چیزی است که اکثریت قاطع رای‌دهندگان ما می‌خواهند و به ما می‌گویند به توافق برسید.»

اریک سیوتی پیش از اعلام این سخنان با رهبران حزب اجتماع ملی؛ مارین لوپن و جردن باردلا صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از این‌که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به شکلی غیرمنتظره، مجلس سفلی را منحل و برگزاری انتخابات زودهنگام برای روزهای دهم و هفدهم تیرماه اعلام کرد، انتظار می‌رود که «اجتماع ملی»، حزب ضد مهاجرت مارین لوپن به عنوان قوی‌ترین نیروی سیاسی این کشور ظاهر شود؛ گرچه ممکن است از اکثریت مطلق آرا برخوردار نباشد.

به همین دلیل، اجتماع ملی بلافاصله از پیشنهاد اریک سیوتی استقبال کرد.

رویترز اشاره کرد که این اتحاد نشانه‌ای تلقی می‌شود از این‌که اجماع چند‌دهه‌ای در تشکیلات سیاسی فرانسه برای دور بودن از راست افراطی در حال فروپاشی است.

این خبرگزاری افزود: جمهوری‌خواهان کنونی و پیشینیان آنها که وارث احزاب شارل دوگل و ژاک‌شیراک بوده‌اند، در تاریخ سیاسی مدرن فرانسه برای دوره‌های طولانی قدرت را در دست داشته اند ولی اکنون گویی تنها سایه‌ای از آنان باقی‌مانده است چرا که بیشتر کرسی‌های‌شان در مجلس قانونگذاری فرانسه را به حزب میانه‌رو امانوئل مکرون یا احزاب راست افراطی واگذار کرده‌اند.

دیگر احزاب جریان اصلی چپ و راست نیز، پس از انتخاب امانوئل مکرون در سال ۱۳۹۶، تضعیف شده‌اند.

با این همه، سخنان اریک سیوتی واکنش‌های منفی را در میان جناح میانه‌روی حزب جمهوری‌خواه فرانسه به دنبال داشته است. در این ارتباط، فیلیپ گوسلین، یک نماینده جمهوریخواه مجلس فرانسه، به رویترز گفت که به خاطر سخنان اریک سیوتی، این حزب را ترک خواهد کرد.

او افزود: «برای من (و بسیاری از نمایندگان جمهوری‌خواه دیگر) کوچک‌ترین توافق، کوچک‌ترین اتحاد، حتی محلی یا شخصی با «اجتماع ملی» غیر قابل تصور است» و تاکید کرد که نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس یک گروه جدید تشکیل خواهند داد.

به نوشته رویترز، یک منبع پارلمانی حزب جمهوری‌خواه احتمال داد که تنها حدود یک ششم قانون‌گذاران جمهوری‌خواه معامله مورد نظر اریک سیوتی را خواهند پذیرفت.

در همین ارتباط، اولیویه مارلیکس، رهبر گروه جمهوری‌خواهان در مجلس سفلی فرانسه، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «آن‌چه اریک سیوتی می‌گوید، فقط برای خودش معتبر است» و خواستار استعفای او از رهبری این حزب شد.

در این حال، حزب «رنسانس» به رهبری امانوئل مکرون در واکنشی سریع، سخنان اریک سیوتی را «شرم‌آور» خواند.

جرالد دارونین، وزیر کشور و یکی از اعضای سابق حزب جمهوری‌خواه، گفت که این سخنان یادآور توافقنامه‌ مونیخ در سال ۱۹۳۸ است که بین بریتانیا و فرانسه با آلمان نازی امضا شده بود.

پس از عملکرد ضعیف حزب رنسانس در انتخابات پارلمان اروپا، و اعلام انتخابات زودهنگام توسط امانوئل مکرون، تمام احزاب فرانسه برای جلوگیری از فروپاشی به دنبال ائتلاف هستند.

احزاب چپ فرانسه در واکنش به تهدید روی کار آمدن راست افراطی در این کشور متعهد شده‌اند که با یکدیگر همکاری کنند، ائتلاف تشکیل دهند و نامزدهای مشترکی را برای انتخابات معرفی کنند.

از سویی، پس از اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در فرانسه، قیمت یورو هم مانند سهام و اوراق قرضه در این کشور کاهش پیدا کرد.

آژانس رتبه بندی «مودی» اعلام کرد که بی‌ثباتی سیاسی ناشی از انتخابات زودهنگام برای وضعیت مالی چالش‌برانگیز فرانسه خطرناک است.

ولی امانوئل مکرون در گفتگو با روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفت که پیروز میدان خواهد بود و انتخابات زودهنگام «تصمیم درستی به نفع کشور است» و مسائل را روشن خواهد کرد.

حزب راست افراطی اجتماع ملی با شعار «اول فرانسه» خواستار سیاست‌های اقتصادی حمایت‌گرانه و همچنین کاهش شدید میزان مهاجرت، محدود کردن کمک‌دولتی مراقبت از کودکان و لغو اقامت مهاجرانی است که بیش از یک‌سال بی‌کار هستند.

بر اساس این گزارش، این حزب همچنین بی‌توجه به سطح بالای بدهی فرانسه، هزینه‌های عمومی بالاتری را پیشنهاد کرده است که موجب افزایش هزینه‌های تامین مالی در بانک‌ها خواهد شد.

بر اساس نظر سنجی چندین موسسه نظر سنجی از جمله «ام ۶»، در شرایط فعلی حزب مارین لوپن ۲۳۵ تا ۲۶۵ کرسی مجلس ملی را کسب خواهد کرد که یک جهش بزرگ برای این حزب نسبت به ۸۸ کرسی کنونی است ولی از ۲۸۹ کرسی مورد نیاز برای کسب اکثریت فاصله دارد.

همین نظرسنجی ۴۰ تا ۵۵ کرسی را برای حزب جمهوری‌خواه پیش‌بینی می‌کند که به این معنی است که ائتلاف این دو‌حزب ممکن است به اکثریت مطلق منجر شود.

XS
SM
MD
LG