لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

پایان اجلاس سران قاره آمریکا؛ بایدن: برای پاسخ به شرایط اضطراری آماده‌ایم


آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)
آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه طی دو سخنرانی در آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا،‌ طرح دولت خود برای مقابله با مهاجرت‌های غیر قانونی در این قاره را ارائه کرد. آقای بایدن همچنین گفت که مقابله با تورم در قیمت‌های غذا و سوخت در اولویت کاری او قرار دارد.

رهبران کشورهای قاره آمریکا در آخرین روز نشست خود، در مورد «اعلامیه لس آنجلس» توافق کردند. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید این اعلامیه بر چهار محور استوار است.

وی گفت: «بیانیه لس آنجلس بر چهار محور اصلی بنا شده است: اول، ثبات و کمک؛ یعنی اطمینان از اینکه جوامعی که از پناهندگان استقبال می‌کنند می‌توانند هزینه مراقبت، آموزش، حمایت پزشکی، ایجاد سرپناه و فرصت‌های شغلی به آنها را ارائه کنند. دوم، افزایش مسیرهای مهاجرت قانونی در سراسر منطقه و همچنین حمایت از پناهندگان. سوم، همکاری در اجرای سیستم‌های انسانی و هماهنگ تر مدیریت مرزی. و در نهایت، اطمینان حاصل کنیم که برای پاسخ به شرایط اضطراری، هماهنگ هستیم.»

آنتونی بلینکن در آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)
آنتونی بلینکن در آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هم در یک کنفرانس خبری به دستاوردهای نشست رهبران قاره آمریکا در لس آنجلس اشاره کرده است. او گفت بر پایه این اعلامیه مسئولیت و وظیفه کشور مبدا، کشور ترانزیت و کشور مقصد در امور این مهاجرت‌های مشخص شده است.

یکی از موضوعات نشست سران قاره آمریکا، مساله ایجاد گازهای آلاینده گلخانه‌ای بخصوص از سوی برزیل بود. آقای بلینکن در این باره گفت که برزیل در این اجلاس وعده داده تا بر روی افزایش تولید انرژی‌های پاک کار کند.

وی گفت: «برزیل تعهدات بسیار بلندپروازانه‌ای برای مقابله با تغییرات اقلیمی ارائه کرده است. ما امیدواریم که آنها به این تعهدات پایبند باشند. این تعهد یک تفاوت بزرگ در تلاش‌های ما یعنی تلاشهای جهانی ایحاد می‌کند.»

جو بایدن در آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)
جو بایدن در آخرین روز اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در لس آنجلس - ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)

همچنین با توجه به افزایش تورم و گرانی در آمریکا، جو بایدن در این نشست بار دیگر تاکید کرد که تورم تا حدی ناشی از جنگ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اوکراین است. او که در شهر لس آنجلس - پرترافیک‌ترین شهر آمریکا - سخنرانی می کرد، گفت که دولت او همچنان به تلاش برای کاهش تورم ادامه می‌دهد و کنگره باید او را در این مسیر یاری کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «تورم در موارد غیر از انرژی و غذا، در دو ماه گذشته تعدیل شد. اما کافی نیست. باید خیلی سریعتر پایین بیایند. دولت من به انجام هر کاری که می‌تواند برای کاهش قیمت‌ها برای مردم آمریکا ادامه خواهد داد و کنگره باید اقدام کند و آنها تاکنون دیر کردند.»

بایدن گفت که شرکت‌های بزرگ کشتیرانی آسیایی قیمت‌های خود را تا هزار درصد افزایش داده‌اند و کنگره باید اقدامی علیه آنها دهد.

XS
SM
MD
LG