لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

گام دیگری در تولید انرژی پاکیزه


هدف از این پژوهش، کنترل جریانی ست که بدواً در ساخت بمب هیدروژنی به کار می رفت و اکنون در تولید انرژی پاک به کار خواهد رفت.

دانشمندان آمریکایی که مدتهاست تلاش می کنند از ترکیبات اتمی انرژی تولید کنند، می گویند گام بزرگی در پژوهش های خود برداشته اند؛ گامی که هدف از آن کنترل پروسه ای است که بدواً در ساخت بمب های هیدروژنی به کار گرفته می شد و اکنون هدف از آن تولید انرژی پاکیزه و انبوه است.

پژوهشگران آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور می گویند با انفجار ساچمه های میکروسکوپی سوخت توسط اشعه ۱۹۲ لیزر قوی توانسته اند نوعی از واکنش ترکیبی ایجاد کنند که اجزای تشکیل دهنده آن – یعنی ایزوتوپ های هیدروژن موسوم به دوئه تریوم و تریتیوم – را فشرده می کند، و آنها را در سطح اتم با یکدیگر ممزوج می کند.

امتزاج هسته های اتمی همان فرآیندی است که ستارگان کهکشان، و از جمله خورشید منظومه شمسی را روشن می کند.

البته پژوهشگران تأسیسات احتراق در آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور این کار را در مقیاسی بسیار کوچکتر انجام می دهند. دسترسی آنها به هدف نهایی – یعنی ایجاد واکنش ترکیبی پایدار و قابل کنترلی که بتواند یک شبکه مثبت انرژی باشد – چند سالی به طول می انجامد.

فیزیکدانان چندین دهه بود که رویای کشف یک روش عملی برای ایجاد انرژی از ترکیب و امتزاج هسته ای را در سر داشتند. هرچند در تولید کلاهک های هیدروژنی قرن بیستم از امتزاج هسته ای استفاده شده، در روند امتزاج هسته ای پرتوهای خطرناکی که ژنراتورهای تولید برق هسته ای مدرن که با استفاده از شکافت هسته اتم انرژی را از سوخت هسته ای غنی شده تولید می کنند، به خودی خود ایجاد نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG