لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

سازمان ملل متحد می‌گوید که هیچ کامیون کمک‌رسانی روز سه‌شنبه وارد غزه نشده است


محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به غزه
محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به غزه

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، تلاش‌های بشردوستانه برای رساندن کمک از طریق گذرگاه رفح از مصر را «به اندازه کافی سریع» نمی‌داند، سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که ۲۰ کامیون قادر به انتقال کمک‌ها به غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه نشدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اری کانکو، سخنگوی امدادرسانی سازمان ملل، گفت: «امیدواریم کمک‌ها فردا وارد غزه شود.» اما او نگفت که چرا کامیون‌ها روز سه‌شنبه نتوانسته‌اند از مصر به غزه بروند.

در شرایطی‌که ایالات متحده در حال مذاکره با اسرائیل، مصر و سازمان ملل است تا سازوکاری را برای فرستادن کمک‌ها به غزه ایجاد کند، اما آن‌ها بر سر روش‌های بازرسی کمک‌ها و موضوع بمباران‌ها در سمت غزه، با هم اختلاف نظر دارند.

همزمان جو بایدن روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در کاخ سفید که آیا کمک‌ها با سرعت لازم به غزه می‌رسد، گفت: «به اندازه کافی سریع نیست.»

از زمان آغاز ارسال محدود کمک‌های بشردوستانه در روز شنبه، ۵۴ کامیون حامل غذا، دارو و آب وارد غزه شده‌ است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد آن را «قطره‌ای کمک در اقیانوس نیاز» توصیف کرده است.

پیش از این لین هستینگز، مقام ارشد امداد رسانی سازمان ملل به شورای امنیت گفته بود که قرار است ۲۰ کامیون روز سه‌شنبه از گذرگاه رفح عبور کند.

همچنین به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی هشدار داد که در صورت عدم تحویل سوخت به غزه، مجبور خواهد شد تا چهارشنبه شب عملیات کمک‌رسانی خود را در غزه متوقف کند.

ساعاتی پیش از این، رئیس ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل گفته بود که تلاش‌هایی برای فراهم کردن دسترسی به سوخت در غزه برای کاهش بحران انسانی انجام خواهد شد، اما «اجازه نخواهد داد» که سوخت به حماس برسد.

ژنرال هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفت: «ما مطمئن خواهیم شد که سوخت در مکان‌هایی وجود خواهد داشت که آنها برای درمان غیرنظامیان به سوخت نیاز دارند. ما به حماس اجازه نخواهیم داد تا به جنگ علیه شهروندان اسرائیل ادامه دهند.»

پیش‌تر صدای آمریکا نوشت که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که سازمان ملل متحد به‌دقت نشانه‌های احتمالی از انحراف کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان غزه به سمت حماس را دنبال می‌کند و افزود که تاکنون چنین نشانه‌هایی را گزارش نکرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد کمک‌های بشردوستانه را پس از ورود به غزه ارائه می‌کنند و تا به امروز هیچ نشانه‌ای از انحراف را به ما گزارش نکرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG