لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

کاروانی از ۱۷ کامیون کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شد


ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه از گذرگاه مرزی رفح
ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه از گذرگاه مرزی رفح
آسوشیتدپرس از قول رسانه های دولتی مصر گزارش داد که کاروانی از ۱۷ کامیون، حامل کمک برای فلسطینیان محاصره شده، روز یکشنبه ۳۰ مهر وارد غزه شدند.

این دومین محموله در دو روز گذشته حساب می شود.

از زمانی که شبه نظامیان حماس در ۷ اکتبر به جنوب اسرائیل حمله کردند، ساکنان غزه تحت محاصره ارتش اسراییل قرار گرفتند که باعث کمبود غذا، آب، دارو و برق شده است.

بیش از ۲ میلیون نفر از ساکنان این قلمرو در خطر حملات هوایی اسرائیل قرار گرفته و برای تامین رو به کاهش مواد غذایی، آب آشامیدنی و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه شده اند.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، شنبه ۲۹ مهر، در بیانیه‌ای خواستار باز ماندن گذرگاه «رفح» برای ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه شده بود.

همچنین دبیرکل سازمان ملل نیز در اظهاراتش در اجلاس صلح قاهره گفت که صدها کامیون «مملو از مواد غذایی و دیگر لوازم ضروری» در گذرگاه رفح در سمت مصر ایستاد است در حالی که در آن سوی مرز، دو میلیون نفر در غزه بدون آب، غذا، سوخت، برق و دارو بودند.

به دنبال آن صبح شنبه گذرگاه رفح در جنوب نوار غزه و مرز مصر به‌طور موقت بازگشایی شد و تعدادی از کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شدند.

مقامات اسرائیل اعلام کردند که محموله‌ها شامل «سوخت» نمی‌شوند و تنها «غذا و دارو» به غزه وارد شده است.

XS
SM
MD
LG