لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

بایدن بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و لزوم حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی تاکید کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز یکشنبه ۳۰ مهر بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و لزوم محافظت از جان غیرنظامیان فلسطینی تاکید کرد.

بایدن با انتشار پستی در رسانه اجتماعی «ایکس» گفت: «اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند. باید مطمئن شویم اسرائیل امروز و همیشه آنچه را که برای دفاع از مردمش نیاز دارد، در اختیار دارد.»

باید افزود: «در عین حال، نخست‌وزیر نتانیاهو و من چگونگی عملکرد اسرائیل بر اساس قوانین جنگ را به بحث گذاشته‌ایم. این به معنای محافظت از غیرنظامیان در حین نبرد به بهترین شکل ممکن است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه تصریح کرد: «نمی‌توانیم انسانیت فلسطینیان بی‌گناه را که فقط خواهان زیستن در صلح هستند، نادیده بگیریم. به همین خاطر، توافقی را برای [تحویل] نخستین محموله کمک‌های بشردوستانه برای غیرنظامیان فلسطینی در غزه محقق کردم.»

جو بایدن در پایان پست خود در رسانه اجتماعی «ایکس» گفت: «و ما نمی‌توانیم راه‌حل دوکشوری را کنار بگذاریم.»

بایدن روز چهارشنبه ۲۶ مهر در مسیر بازگشت از سفر کوتاه خود به اسرائیل اعلام کرده بود که پس از گفتگویی نیم ساعته با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، با بازگشایی گذرگاه مرزی رفح با غزه و ورود اولین گروه از کامیون های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه موافقت کرده است.

او در جریان سفر کوتاه هفته گذشته خود به اسرائیل وعده ارائه کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به فلسطینیان در غزه و کرانه باختری را داد.

ایالات متحده آمریکا تاکید کرده است که کمک‌ها باید به دست مردم غزه برسد و نه گروه ستیزه‌جویان فلسطینی.

جو بایدن و مقامات بلندپایه دولت او از همان ابتدای حمله تروریستی ۱۵ مهر، بارها بر حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود و همچنین لزوم حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG