لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

سازمان ملل از کشف «یک گور دسته‌ جمعی» در سودان خبر داد 


آواره شدن حدود سه میلیون سودانی در پی جنگ داخلی در این کشور.
آواره شدن حدود سه میلیون سودانی در پی جنگ داخلی در این کشور.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل، روز پنجشنبه ۲۲ تیرماه اعلام کرد، حداقل ۸۷ نفر از جمله افرادی از قوم «ماسالیت»، در یک گور دسته جمعی در ناحیه دارفور غربی سودان به خاک سپرده شده‌اند. به گفته این نهاد، اطلاعات موثقی وجود دارد که نیروهای پشتیبانی سریع، مسئول این اقدام هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه سازمان ملل آمده است، مردم محلی بین ۲۰ تا ۲۱ ژوئن، مجبور شده‌اند تا اجسادی از جمله اجساد زنان و کودکان را در یک منطقه باز و در نزدیکی شهر جُنَینه (مرکز دارفور غربی) دفن کنند.

در این بیانیه همچنین ذکر شده است، در جریان موج خشونت نیروهای پشتیبانی سریع و شبه نظامیان متحد، در روزهای پس از کشته شدن خمیس ابکر، فرماندار محلی، برخی از مردم به دلیل درمان نشدن جراحات‌شان جان خود را از دست داده‌اند.

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «من به شدت کشتار غیرنظامیان را محکوم می‌کنم و از رفتار بی‌رحمانه و بی‌احترامی با کشته‌شدگان و خانواده‌ها و جوامع‌شان وحشت‌زده هستم.»

هنوز مشخص نیست، چه بخشی از کشته‌شدگان «ماسالیت» هستند.

کشتار با انگیزه‌های قومی در هفته‌های اخیر و با آغاز جنگ بین گروه‌های نظامی رقیب در ماه آوریل، تشدید شده است.

جنگ قدرت بین ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» در سودان از ۱۵ ماه آوریل تاکنون به کشته و زخمی شدن هزاران تن و آواره شدن حدود سه میلیون سودانی منجر شده است.

XS
SM
MD
LG