لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

دیدار وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و سودان پس از هفت سال


دیدار وزیران خارجه ایران و سودان
دیدار وزیران خارجه ایران و سودان

با آب شدن یخ روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و افزایش سطح همکاری‌های دوجانبه، وزیران امور خارجه سودان و جمهوری اسلامی ایران پس از هفت سال در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، دیدار کردند.

پس از دیدار وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با وزیر انرژی عربستان که روز چهارشنبه ۱۴ تیر در وین رخ داد، وزیران خارجه ایران و سودان نیز، روز پنجشنبه ۱۵ تیر با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دیدار میان جواد اوجی، وزیر نفت ایران، و شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان، در حاشیه هشتمین سمینار بین‌المللی اوپک صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، محور عمده موضوعات مورد گفت‌و‌گو از جمله درباره امکان سرمایه‌گذاری مشترک در صنایع نفت و گاز ، تجارت مواد هیدروکربنی، و توسعه میدان‌های مشترک ذکر شده است.

این در حالی است که در پی تشدید اختلافات میان عربستان و کویت با ایران بر سر میدان نفتی- گازی «آرش» در آب‌های خلیج‌ فارس، این دو کشور عربی خواستار ازسرگیری مذاکرات با ایران و تعیین مجدد مرزبندی‌های دریایی شده‌اند.

یک روز پس از دیدار مقام‌های نفتی ایران و عربستان، وزیران امور خارجه ایران و سودان هم پس از هفت سال قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، با یکدیگر ملاقات کردند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با علی الصدیق‌علی، همتای سودانی خود، در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه و نمایندگان سران عضو جنبش عدم تعهد دیدار کرده است.

بنا بر این گزارش، دو طرف «بر رفع برخی سوء تفاهم‌ها» میان دو کشور و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی تهران-خارطوم تاکید کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان هم در پیامی توئیتری از بررسی «نحوه ازسرگیری قریب‌الوقوع مناسبات دیپلماتیک خارطوم و تهران» در این دیدار خبر داده است.

در پی مورد حمله قرار گرفتن سفارت عربستان سعودی در تهران در زمستان سال ۱۳۹۴، سودان هم روابط دیپلماتیکش را با تهران قطع کرد.

اما با نزدیک شدن روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی که اسفند گذشته با میانجی‌گری چین صورت گرفت پیش‌بینی می‌شود که ایران و کشورهای عرب به ازسرگیری روند عادی‌سازی مناسبات دیپلماتیک بپردازند.

XS
SM
MD
LG