لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

ادامه جنگ در سودان؛ مصر اجلاسی برای دستیابی به صلح برگزار می‌کند


ویرانیهای ناشی از نبردهای داخلی سودان. آرشیو
ویرانیهای ناشی از نبردهای داخلی سودان. آرشیو

دفتر ریاست جمهوری مصر روز یکشنبه ۱۸ تیر، اعلام کرد که دولت این کشور در روز پنجشنبه، ۲۲ تیر، میزبان اجلاسی از سران کشورهای همسایه سودان خواهد بود تا راه‌های پایان دادن به درگیری‌های سه ماه اخیر بین جناح‌های نظامی رقیب در سودان مورد بحث قرار گیرد.

این درگیری‌ها به بحران انسانی بزرگی در این کشور و منطقه منجر شده است.

به گفته دفتر ریاست جمهوری مصر، هدف از برپایی اجلاس، دستیابی به مکانیسم‌های کارآمد با کشورهای مجاور سودان، به منظور چاره اندیشی برای حل مسالمت‌آمیز جنگ در سودان در هماهنگی با دیگر تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

درگیری‌هایی که از روز ۱۵ آوریل گذشته در شهر خارطوم، پایتخت سودان، آغاز شد و سپس به دیگر نقاط گسترش یافت، بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار شهروند این کشور را از خانه و کاشانه‌شان رانده است. در این ارتباط، حدود ۷۰۰ هزار تن به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

بر اساس برآورد سازمان بین‌المللی مهاجرت، بیش از ۲۵۵ هزار شهروند سودانی از مرز مصر وارد خاک این کشور شده‌اند.

مصر دارای پیوندهای نزدیکی با ارتش سودان است که در حال جنگ با نیروهای شبه‌نظامی موسوم به «پشتیبانی سریع»، در خارطوم و دیگر نقاط آن کشور گرفتار آمده است.

ایالات متحده و عربستان سعودی در ماه ژوئن در بندر جده گفتگوهایی را برای دست‌یابی به آتش‌بس پایدار انجام دادند ولی تلاش این دو کشور و نیز مذاکرات جده به دلیل نقض آتش‌بس‌ها، موفقیت‌آمیز نبود.

XS
SM
MD
LG