لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

بحران سودان؛ درگیری‌های مجدد میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع شدت گرفت


درگیری‌های مجدد میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، در روز یکشنبه ۱۱ تیرماه شدت گرفت. این در حالی است که جنگ در پایتخت و مناطق غربی این کشور وارد دوازدهمین هفته خود شده و هیچ تلاشی برای پایان صلح‌آمیز این درگیری در چشم‌انداز نیست.

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و مالک آگار، معاون او در شورای حاکمیتی سودان، هفته گذشته آمادگی خود را برای هرگونه میانجی‌گری از سوی ترکیه یا روسیه ابراز کردند. اگرچه هیچ تلاش رسمی اعلام نشده است.

حملات هوایی و توپخانه‌ای و همچنین تیراندازی با سلاح‌های کوچک به ویژه در شهر ام‌درمان و همچنین در خارطوم، پایتخت سودان شنیده شد.

تداوم این درگیری‌ها، بحران انسانی را عمیق‌تر ساخته و سایر منافع منطقه‌ای را تهدید می‌کند.

سودان پس از ماه‌ها تشدید تنش‌ها بین ژنرال‌های رقیب که در اواسط آوریل سال جاری میلادی به درگیری‌های علنی انجامید، وارد بحرانی شد که سراسر این کشور و منطقه غربی دارفور را که بار عمده درگیری‌های مسلحانه را متحمل شده است، فرا گرفت.

جنگ، خارطوم و دیگر شهرها را به میدان جنگ تبدیل کرد. به گفته وزیر بهداشت سودان، بیش از ۳ هزار تن جان خود را از دست دادند و بیش از ۶ هزار زخمی شدند. بیش از دو میلیون تن نیز مجبور به فرار به مناطق امن در داخل سودان و کشورهای همسایه شده‌اند.

درگیری در سودان، زیرساخت‌های این کشور را ویران کرده است. به گفته سازمان بهداشت جهانی، در میانه کاهش شدید تجهیزات پزشکی که یا تخریب یا غارت شده‌اند، حدود ۶۰ درصد از تأسیسات بهداشتی در سراسر این کشور از کار افتاده است.

XS
SM
MD
LG