لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

رسانه‌های ایران: احتمال گران شدن سوخت افزایش یافته است


برخی رسانه‌های داخل ایران از افزایش احتمال گران شدن سوخت خبر می‌دهند.

سایت خبری انصاف‌نیوز در مطلبی با اشاره به گسترش فعالیت‌های رسانه‌های نزدیک به دولت سیزدهم در تقبیح پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی نوشت:« گویا قرار است دولت سیزدهم همان‌طور که رئیس دولت در مصاحبه با صدا و سیما مطرح کرد، به دلیل بروز واقعیت‌های غیرقابل انکار در حوزه اقتصاد «تصمیم‌های سخت» بگیرد. در این میان آنچه کمتر از سوی سایر ناظران مطرح می‌شود، جراحی اقتصادی توسط چهره‌هایی است که در سال‌های گذشته در مذمت اصلاح اقتصادی و اجرای سیاست‌های تعدیل سخنان بسیار می‌گفتند.»

این سایت همچنین با اشاره به تلاش دولتمردان برای مقصر جلوه دادن مردم در استفاده بی رویه از منابع انرژي افزود: « به نظر می‌رسد دولت سیزدهم آگاهانه در حال ارائه تصويری مخدوش از وضعیت یارانه‌های سوخت در سپهر عمومی باشد تا از رهگذر این موضوع یکی دیگر از جراحی‌های بسیار حساس اقتصادی را به اجرا بگذارد. اما این همه را با صورتبندی کردن سیاست «مقصر دانستن مردم» دنبال می‌کند.»

بحث افزایش قیمت ناگهانی بنزین برای بسیاری از ایرانیان یادآور حوادث آبان سال ۹۸ است، که به گفته برخی منابع بیش از ۱۵۰۰ شهروند معترض در آن اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

بر اساس آمار رسمی، در ایران روزانه به ازای هر خودرو، ۴.۷۵ لیتر بنزین مصرف می‌شود. این رقم ۱۰ برابر کشور ترکیه، ۲.۷ برابر چین و بیش از ۲ برابر مصرف بنزین در آلمان و انگلستان است.

XS
SM
MD
LG